Bergamo, Biblioteca Civica Angelo Mai, Pergamene Lupi, Salone, cass. 3, G, cassetto F, n. 8
source date: [898 February 15] [Milano]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Berengarius divina favente clementia rex. Si at vota et legitimam nostrorum fidelium postulationem aures clementie satagimus inclinare, devotiores eos ad nostram fidelitatem efficimus, insuper ab eterno remuneratore premia sine fine mansura percipere non ambigimus. Quapropter noverit universorum sancte Dei Ecclesie fidelium nostrorumque presentium scilicet et futurorum industria, Landulfus venerabilem archiepiscopus sancte Mediolanensis ecclesie suplicasset nostram clementiam, quatenus Ermenulfi dilecto fideli nostro concederemus aliquantos servos et aldiones in vico et fundo Luano pertinentibus de iure regni nostri, idest nomina eorum: Deusdedi clerico cum germanis suis et uxores illorum cum agnitione illorum et Ursone cum uxore sua cum filiis et filias nec non et Lupone cum uxore et filiis et filias et nepotis. Cuius precibus assensu prebentes, ea videlicet que iuste et legaliter nos est deprecatus, inde hoc strenuitatis nostre preceptum fieri decrevimus, per quod predictus fidelis noster Ermenulfus eosdem servis et ancillis, aldiones vel aldianas superius nominatis cum omni iure adiacentiis et pertinentiis earum, que sunt casis cum universis territoriis mobilibus et inmobilibus et Florane cum filias suas et possessiones illarum, omnia et ex omnibus seu per aliis singulis locis de ipsis aut eorum iure pertinentes inventum fuerit iuste et legaliter ad ipsis servis et aldionibus superius nominatis futuris temporibus absque ullius contradictione perpetualiter tam ipse predictus fidelis noster Ermenulfus quam sui heredes possideant, liberam quoque et firmissimam in omnibus habeant potestatem donandi, ordinandi, comutandi, vendendi, seu quovis titulo inscripcionis alienandi, remota tocius publice potestatis inquietudine. Si quis vero, quod minime credimus, quicumque temerarius contra hoc nostrum regali preceptum quandoque tempore insurgere aut inrumpere temptaverit, sciat se compositutum auri optimi libras XX, meditatem palatio nostro et reliquam medietatem sepe fato Ermenulfo suisque heredibus ac proheredibus. Ut autem ab omnibus verius credatur et diligentius observetur, manu propria supter firmavimus et anulo nostro inpressione insigniri iussimus. Signum domni Berengarii gloriosissimi regis. Restaldus notarius iussione regia ad vicem Petri episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. Data XV kal. Mar., anno incarnationis Domini DCCCXCVIII, anno vero regni domni Berengarii gloriosissimi regis X, indictione prima. Actum Mediolano in monasterio Sancti Ambrosii. In Dei nomine feliciter amen.

DD B I, pp. 58-60, n. XIX

Castagnetti 2004