Reggio Emilia, Archivio Capitolare (DD B I, pp. 60-62, n. XX)
source date: [898 november 6] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei aeterni. Berengarius rex. Regali satis congruit excellentiae, ut petitionibus servorum Dei libenter aures accomodet et eorum effectus devote tractando utiliter instituat, quatinus id agendo et eos in divinis cultibus ferventiores reddat, et pro his apud Dominum devotis eorum praecibus aeternam remunerationem percipiat. Omnium igitur sancte Dei Ecclesiae nostrorumque praesentium scilicet ac futurorum comperiat industria, eo quod Azzo venerabilis sancte Regiensis ecclesiae presul per Berchtilam dilectam coniugem et consortem regni nostri nostrae suggessit mansuetudini, ut quasdam res ecclesiae suae, quas quondam beatae memoriae Sigefredus eiusdem ecclesiae pontifex in canonicorum ibidem Deo beateque Dei genitrici semperque virgini Mariae sanctoque Michaheli Archangelo Dei militantium usibus cotidianisque vite stipendiis ad utiliorem transferens ordinem divina inspiratione constituit, et postmodum tam ab eiusdem ecclesie pontificibus quamque a bonis hominibus Deumque timentibus eidem kanonice oblatae sunt, nos pro Dei omnipotentis amore animeque nostrae omniumque parentum nostrorum mercede nostra regali plenius ac firmius auctoritate corroboraremus, quatinus eisdem Dei famulis largitionis nostrae fultis praesidiis devotius Dei famulatum exequi et pro nobis attentius Domini misericordiam exorare delectet. Nos autem tanti pontificis praecibus assentientes, hos nostrae confirmationis apices fieri iussimus, per quos omnino decernimus atque statuimus, ut ab hinc in futurum omnes res, quae prefate kanonice oblate sunt vel oblate fuerint, perhenniter stabilite permaneant. Ecclesia scilicet Sancti Michahelis Archangeli et Sancti Peregrini Sanctique Faustini et Sancti Vitalis cum omnibus pertinentiis et adiacentiis earum, ecclesia quoque Sancti Ambrosii et corticella atque rivus Frigidus cum omnibus pertinentiis et adiacentiis earum, et in Gavassa massaritia duo, et de parte Heremberti comitis massaritium unum, et in Faennio massaritium unum quod rectum fuit per Trasevertum una cum ipsa familia eiusque nepotibus, et omnes res ille de Dominico presbitero, casae quoque Alberici et Aloaldi de Pinoso cum pertinentiis suis, massaritia quoque Ermenfredi presbiteri atque res Geminiani sacerdotis quas in Regio vel in Sableta habere visus fuit, nec non et res quas Rumoaldus presbiter tenuit, et vinea una de quodam Leovardo in prato Pauli, seu massaritium unum in Maxentiatico cum famulis et famulabus in predicta kanonica deservientibus, et curticellam unam in villa quam Rodfredus episcopus eisdem kanonicis habere concessit cum domo coltile et massaritiis ad eam pertinentibus, seu et ecclesiam Sancti Laurentii quam iam fatus Azzo venerabilis episcopus predictis kanonicis concessit cum omnibus pertinentiis et adiacentiis suis in integrum. Insuper et corticellam Perinianum quam praenominatus Azzo presul de proprio praetio comparavit et ipsis kanonicis ad cotidianum victum habere disposuit. Haec omnia sepe nominati teneant kanonici cum plenissima integritate atque potestative possideant, et cuncta quaecumque praeteritis aut futuris temporibus in eadem kanonica a benignis largitoribus aucta fuerint per hanc nostram institutionem et confirmationem ac inviolabilem corroborationem stabilita et fixa permaneant, ut nullus eiusdem sedis praesul vel aliqua rei publice nostrae potestas ullo umquam in tempore de praefata canonica rebusque ad eam pertinentibus alienationem, commutationem, aut praecariam, aut libellariam, aut emphitheosin, aut aliquam firmitatem alicui absque eorundem canonicorum voluntate ac libera petitione facere presumat. Quod si quis umquam ullo in tempore praelibate sedis episcopus contra hanc nostram confirmationem insurgere temptaverit, aut aliquam violentiam pretaxatis kanonicis facere quesierit, noverit se compositutum quingentas libras auri obrizi, medietatem palatio nostro et medietatem ipsi kanonice et in eadem militantibus. Et ut haec nostrae confirmationis auctoritas ab omnibus verius credatur diligentiusque observetur, manu propria subter eam confirmavimus et anuli nostri impressione insigniri iussimus. Signum domni Berengarii serenissimi regis. Petrus cancellarius iussu regio recognovi et subsripsi. Dat. VIII id. novembr. Anno incarnationis Domini DCCCXCVIII, anno vero regni domni Berengarii Gloriosissimi regis XI, indictione I. Actum Papie palatio regio. In Dei nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 60-62, n. XX

Cfr. MGH DD Lu II, pp. 108-111, n. 23; DD Ka III, pp. 137-138 n. 85.