Parma, Archivio Capitolare, Secolo IX, n. XXXII
source date: [898 December 12] [Reggio Emilia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei aeterni. Berengarius divina favente clementia rex. Noverit industria omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum, quod Ageltrudis olim imperatrix adiit per Petrum reverentissimum episcopum sacrique palatii nostri archicancellarium excellentiam nostram, quatenus eidem concederemus et confirmaremus territoria ac loca ubi nunc monasteria dinoscuntur esse constructa. Unum videlicet quod nuncupatur Arabona in Camerinensis finibus et alterum quod vocatur Flumen in pago Asisio cum omnibus adiacentiis et pertinentiis suis omnibusque rebus et familiis utriusque sexus tam hereditariis quamque etiam a predecessoribus nostris regibus sive imperatoribus per preceptorum series ibidem concessis, et quocumque instrumentorum titulo vel cuiuscumque donationis seu transfersionis vel traditionis argumento iuste et legaliter adquisitis vel in antea adquirendis. Cuius nos iustis precibus aures pietatis nostrae libentissime accommodantes huius auctoritatis nostrae preceptum in eam decrevimus emittere, per quod concedendo concedimus et perdonando perdonamus atque confirmando confirmamus iam dictae Ageltrudi quondam imperatrici omnes res et familias utriusque sexus atque substantias sibi quolibet iure et titulo pertinentes cum omnibus mobilibus et immobilibus seseque moventibus, et quecumque nominari possunt et quaecumque nunc habet tam ex sui senioris Vuitonis suique filii Landberti augustorum quondam imperatorum donatione quam etiam hereditario, sive alia quacumque adquisitione, sive quecumque in antea per futura tempora quolibet iusto et legali ordine potuerit conquirere in singulis territoriis et pagis una cum prefatis monasteriis Arabona et Flumen in prenominatis finibus Camerini et Asisii constructis cum omnibus rebus et familiis utriusque sexus atque substantiis, et omnibus omnino quae nominari possunt ad prelibata monasteria pertinentibus vel aspicientibus, sive quaecumque de singulorum bonorum homnium oblatione vel quecumque cessionis et donationis transfersione in antea divina pietas ibidem augere voluerit, vel adquirere ibi habitantes valuerint, omnia superius comprehensa et prenominata tam in rebus et familiis quam et cunctis substantiis quocumque preceptario vel hereditario seu alio quolibet iure iam dicta quondam imperatrix habet nunc vel in antea adquirere potuerit in singulis locis et pagis atque territoriis predictis, monasteriis, eclesiis, capellis, curtibus, casis, massariciis, molendinis, campis, pratis, pascuis, vineis, aquis aquarumve decursibus, silvis, cultis et incultis. Haec omnia et cetera alia eidem Ageltrudi quocumque ordine pertinentia vel in antea adquirenda per huius nostri precepti paginam cedimus et perdonamus atque in illius iura et potestatem transfundimus et confirmamus cum omnibus preceptis vel quibuscumque cartarum seu aliarum scripturarum seriis quas nunc habet vel in antea adquisierit, in omnibus et per omnia liberam habeat potestatem sine ulla exceptione in integrum habendi, possidendi, donandi, vendendi, commutandi, vel quicquid voluerit a presenti die in antea faciendi ex nostra plenissima largietate. Quae etiam omnia suprascripta sub inmunitatis nostrae munitione includimus et circumvallamus atque prenominata monasteria, unum in loco nuncupate Flumen in honore sanctae Dei genitricis Mariae et alterum quod dicitur Arabona in honore sancti Flaviani dicata, inmunitatem habere concedimus et confirmamus. Et quaerelas omnium Ageltrudis olim imperatricis causarum per inquestus definiri precipimus. Atque iubentes iubemus, ut nullus cuiuscumque ordinis vel dignitatis persona iam dictam Ageltrudam de omnibus ad ipsam pertinentibus vel aspicientibus mobilibus et immobilibus et cunctis supra comprehensis molestare vel inquietare umquam aliquando presumat, neque homines liberos et servos super terram ipsius commanentes distringere vel pignerare audeat, sed liceat saepe dictae Ageltrudi dudum imperatrici omnia sua adquisita vel inde et adquirenda sine inquietudine tenere, possidere et ordinare, remota omnia iuditiaria potestate. Si quis autem cuiuscumque officii homo contra hanc nostri precepti auctoritatem ausu temerario dudum supradictam imperatricem de omnibus ad eam pertinentibus vel aspicientibus in toto vel in parte aliquam invasionem vel sublationem seu minorationem fecerit et supradictorum quondam augustorum imperatorum dominationem et confirmationem sicut in preceptorum serie legitur in omnibus non observaverit, sciat se compositurum auri obrizi libras sexcentas, medietatem kamere palatii nostri et medietatem saepe dictae Ageltrudi hactenus imperatrici vel supra nominatis monasteriis sicut ipsa statuerit vel delegaverit. Ut autem huius nostrae donationis et confirmationis preceptum certius credatur et diligentius ab omnibus per futura tempora observetur, manu proprie inscriptionis corroboratum anuli nostri inpressione subter iussimus insigniri. Signum domni Berengarii gloriosissimi regis. Vitalis cancellarius ad vicem Petri episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. Data kal. Decembr., anno incarnationis domini nostri Iesu Christi DCCCXCVIII, anno vero regni domni Berengarii gloriosissimi regis XI, per indictionem secundam. Actum civitati Regie. In Dei nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 65-68, n. XXII

Guglielmotti 2012

Parte del testo del diploma è tratto da DD G L, pp. 16-18, n. VII.