Brescia, Biblioteca Queriniana, Codice diplomatico bresciano, sec IX, perg. n. XLVI (cartella dei diplomi con sigillo)
source date: [889 August 18] [Cremona]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei aeterni. Berengarius rex. Si sacris locis et divinis cultibus mancipatis emolumentum regalis celsitudinis exibemus, profuturum nobis hoc ad aeterne remunerationis proemium facilius optinendum et ad presentem vitam felicius transigendam fore nullatenus dubitamus. Quapropter omnium fidelium sanctae Dei Aecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum nosse cupimus universitatis industriam, eo quod interventu et petitione Adelardi venerabilis episcopi dilecti ac summi consiliarii nostri sacri palatii monasterio Novo quandam mansiculam cum orticello pertinentem de curte rei publicae nostrae Muciana civitate Brixia concedimus, quam ex omni parte res eiusdem monasterii circumdant, solumodo a meridie via publica, quam de nostro iure et potestate in eius ius et potestate modis omnibus transfundimus et perdonamus, ut habeat, teneat, atque possideat iure perpetuo ac pacifico. Si quis autem contra hoc nostrae donationis preceptum quandoque insurgere temtaverit, sciat se compositurum mille mancosos aureos, medietatem palatio nostro et medietatem sepe nominato monasterio. Ut autem ab omnibus verius credatur diligentiusque observetur, manu propria subter confirmavimus et anuli nostri inpressione insigniri iussimus. Signum domni Berengarii gloriosissimi regis. Liutardus notarius ad vicem Adelardi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. Data kal. Septemb., anno incarnationis Domini DCCCLXXXVIIII anno vero regni domno Berengarii II, indictione VII. Actum Cremona. In Dei nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 28-29, n. V