Piacenza, Archivio Comunale, copia membranacea not. 1337 ottobre 7, Registrum magnum, c. 723
source date: [898 December 1] [Reggio Emilia] [1337 October 7]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Berengarius Dei gracia rex. Quia divini muneris nutu regni gubernacula reguntur, nullaque potestas nisi a Deo procedit, pro certo regalem omnino eius decet excellenciam, ut ea que, Deo largiente, suscepit, pro suorum fidelium commodo impartire studeat, ut dum eorum precibus benignitatis sue aures acommodat eos in suo obsequi devociores efficiat, insuper ab eterno remuneratore premia sine fine mansura percipiat. Idcirco omnium sancte Dei Ecclesie nostrorumque fidelium presencium scilicet ac futurorum comperiat industria, eo quod Iohannes vir probus ac prudentissimus medicus noster abbas monasterii Sancte Cristine prope curtem nostram Ollonam sive per Petrum venerabilem episcopum, Restaldum et per Ascherium illustrem marchionem summos consciliarios nostros expetiis clemenciam nostram, ut ei quandam curtem iuris regni nostri nomine Bellamium in comitatu Aquinense cum omnibus pertinenciis et adiacenciis suis in integrum, casis videlicet, ortis, vineis, pratis, pascuis, campis, cultis et incultis, silvis, arboribus pomiferis et impomiferis, montibus, vallibus, planitiebus, ripis, rupinis, aquis et aquarum decursibus, seu molendinis, servis quoque et ancillis, aldionibus et aldianis concedere dignaremur. Cuius precibus libenter adquiescentes hoc nostrum preceptum fieri iussimus, per quod predictam curtem cum omnibus pertinentiis et adiacentiis suis prefato Iohanni abbati vel successoribus ipsius proprietario iure concedimus et perdonamus, ut habeat, teneat atque possideat, tam ipse quam et successores eius, faciatque exinde quicquid eius decreverit animus. Confirmamus ei potestate tenendi, possidendi, donandi, vendendi, commutandi seu in qualibet ipsius loci necessitate alienandi, remota cuiuslibet publice potestatis inquietudine ac molestatione. Confirmamus insuper atque concedimus eidem Iohanni abbati eiusque successoribus terram circa ipsum monasterium positam imperatorum, regum seu quorumlibet potestatum fideli renovacione collatam cum tutela servanda, ab oriente lacus qui dicitur Sussinate cum tota Vallinata in integrum usque in Padum, a meridie portus qui vocatur Novus cum rochalibus supera, ab occidente vero a curte nostra Ollona dividitur, a septentrione igitur terra Sancti Systi que nuncupatur Yberni et extenditur usque ad fluvium Lambrum et Victumlongum atque Castellum Desertum et usque ad fontanam Sancti Ambrosii et Brionem et totus insuper Monsmallus usque in predicta Vallinata. Si quis autem contra hoc nostrum preceptum quandocumque insurgere temptaverit, sciat se compositurum triginta libras auri obrizi, medietatem palacio nostro et medietatem prefato abbati eiusque successoribus. Ut autem ab omnibus verius credatur et diligencius observetur, manu propria subtus confirmavimus et anuli nostri impressione insigniri iussimus. Signum domni Berengarii serenissimi regis. Restaldus notarius iussione regia ad vicem Petri episcopi archicancellari recognovi et subscripsi. Dat. Kal. Decembris, anno incarnationis Domini DCCCXCVIII, anno vero regni domani Berengarii gloriosissimi regis XII, indicione secunda. Actum Regia civitate. In Dei nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 69-71, n. XXIII

Castagnetti 1979; Cimino 2012; Castagnetti 2013