Parma, Archivio Capitolare, Secolo IX, n. XXXIII
source date: [899 march 8] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Berengarius divina favente clementia rex. Decet nostram pietatem predecessorum nostrorum tramites sequi et maxime ecclesiarum utilitates reformare, quatenus eos mereamur habere apud Dominum intercessores, qui in presenti seculo nos cognoscunt suae Ecclesiae adiutores. Quapropter omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet et futurorum noverit sollertia, Amolonem Taurinensem venerabilem episcopum ac Sigefredum illustrem comitem dilectissimos fideles nostros suggessisse nostrae serenitati, quatenus pro divino intuitu duas curtes quae vocantur Saluciola et Evoriano cum omnibus pertinentiis et adiacentiis seu familiis suis prisco tempore pertinentes de comitatu Parmensi, quas quondam Karolus imperator consuprinus predecessor noster ecclesiae Beati Nicomedis quae est in Fontana Broculi per sua precepta donavit, nostra preceptali auctoritate predicto sancto loco confirmaremus. Quorum precibus libenti animo annuentes decrevimus ita fieri. Confirmamus igitur eidem Sancti Nicomedis ecclesiae prefatas curtes cum omnibus pertinentiis et adiacentiis suis in integrum, mansis videlicet vestitis atque absentibus, terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, montibus, vallibus, planiciebus, arboribus pomiferis et infructuosis, aquis aquarumque decursibus seu molendinis, capella quoque in ipsa terra constructa, familiis etiam utriusque sexus servis, ancillis, et aldionibus, omnia omnino cum iudiciariis quaecumque dici vel nominari possunt, quae iuste et legaliter ad ipsas curtes pertinere noscuntur. Precipientes iubemus ut nullus iudiciariae potestatis dux, marchio, comes, vicecomes, sculdassius, locopositus aut quislibet rei publicae procurator, neque aliqua persona uniuscuiusque ordinis aut dignitatis parva vel magna ex eisdem rebus quoquo modo se intromittere aut devestire presumat sine legali iudicio, sed liceat rectori predicti sancti loci ad partem ipsius ecclesiae omnes easdem res iure proprietario perpetuis temporibus possidere, et quod rectius previderint ad eiusdem sancti loci utilitatem peragere, remota totius potestatis inquietudine. Si quis autem, quod minime credimus, contra hoc nostrae pietatis et confirmationis preceptum quandoque insurgere temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras XXX, medietatem palatio nostro et medietatem parti ipsius ecclesiae. Et ut ab omnibus verius credatur et diligentius observetur, mano propria roboratum anuli nostri impressione subter iussimus sigillari. Signum domni Berengarii gloriosissimi regis. Martianus notarius ad vicem Petri episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. Data VIII id. mart., anno incarnationis Domini DCCCXCVIIII, domni autem Berengarii gloriosissimi regis XIII, indictione II. Actum Papie. In Dei nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 77-79, n. XXVI

Destefanis 2009 http://www.rmoa.unina.it/763/1/RM-Destefanis-Appennino.pdf