Firenze, Biblioteca Nazionale, II.IV.376, pp. 233-234
source date: [899 April 25] [Stile dell'incarnazione e anno di regno di Berengario] [Pavia] [
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Berengarius diuina fauente clementia rex. Si iustis uenerabilium locorum diuino cultui mancipatis episcopatibus munus quodlibet nostrae dapsilitats conferimus, premia sine fine mansura, Domino largiente, percipere non ambigimus. Quapropter omnium fidelium sanctae Dei ecclesiae nostrorumque presentium scilicet et futurorum nouerit industria, quoniam interuentu ac petitione Zenobii uenerabilis episcopi et dilecti consiliarii nostri concessimus et condonauimus ecclesiae Sanctorum Ioannis et Miniati, que caput est Florentini episcopatus, cui auctore Deo Grasulfus episcopus preesse uidetur, terram uidelicet ad modios duodecim, quae dicitur Campus Regis, prope ipsam ecclesiam Beati Ioannis positam, hactenus pertinentem de curte regis sita Florentiae et ita determinatam: de duabus partibus terra ipsius ecclesiae, ex tertia parte percurrit fluuius Munione, de quarta uero parte terra Magiberti et Mauriperti ac Floriberti eourmque consortium. Aliam quoque petiam terrae ad modios sex, hactenus pertinentem de curte Beneuentana, positam prope ecclesiam Sancti Miniati, et est ipsa terra circumdata de omni parte terra Beati Miniati, in cuius ecclesia sanctorum corpora octo quiescunt, de nostro iure et potestate praedictam terram, sicut superius legitur, cum suis terminationibus in ius et potestatem ipsius ecclesiae modis omnibus transfundimus et perdonamus, ut presul ipsius ecclesiae habeat, teneat atque possideat potestatemque habeat ad honorem iam dicti episcopatus donandi, uendendi, commutandi, seu mancipiandi, remota totius potestatis inquietudine. Si quis igitur, quod minime credimus, contra hoc nostrae concessionis praeceptum insurgere temptauerit, sciat se compositurum auri optimi libras triginta, medietatem palatio nostro et medietatem parti eiusdem ecclesiae. Ut autem uerius credatur et diligentius ab omnibus obseruetur, manu propria roboratum anulo nostro subter iussimus sigillari. Signum (M) domni Berengarii gloriosissimi regis. Martianus notarius ad uicem Petri episcopi et archicancellarii recognoui et subscripsi. (SR) Data VII kalendas maii, anno incarnationis Domini DCCCXCVIII, domni autem Berengarii gloriosissimi regis XII, indictione II. Actum Papiae. In Dei nomine feliciter; amen.

DD B I, pp. 83-85, n. XXVIII; Piattoli 1938, n. 8, pp. 23-25; Mosiici 1990, n. 1, pp. 53-56.

Faini 2010, pp. 37-39; Cotza 2019.

Copia cartacea di Carlo Strozzi. Se ne conserva un'altra che discende da questa: Firenze, Archivio di Stato, Carte Strozzi Uguccioni 234, c. 211. L'erudito la trasse da una copia membranacea del secolo XI allora esistente e conservata nell'Archivio dell'Arte dei Mercatanti, eseguita dal notaio Alberto e sottoscritta dal giudice regio Winizo, dai giudici del sacro palazzo Pietro e Giovanni. Per la redazione fu preso a modello il diploma di Lamberto del 21 maggio 898 (DD L, pp. 90-92, n. VIII) conservato in originale: Firenze, Archivio Capitolare, Diplomatico, 970. Le interpolazioni riguardano, in particolare, l'intitolazione della chiesa matrice fiorentina al martire Miniato.