Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, III 29
source date: [896 January 1/899 December 31] [Emanato durante il vescovato di Landolfo I di M
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei aeterni. Berengarius divina favente clementia rex. Si liberalitatis nostre munere locis Deo dicatis quiddam conferimus beneficii et necessitates ecclesiasticas ac religiones servorum Dei nostro relevamus iuvamine atque regali tuemur munimine, id nobis et ad mortalem vita temporaliter transiendam et ad eternam feliciter obtinendam liquido credimus profuturum. Quapropter omnium fidelium sancte Dei Eclesie nostrorumque presencium scilicet et futurorum noverit industria, quia vir venerabilis Leopardus abbas ex cenobio Nonantulensi per Landulfum reverentissimum archipresulem nec non etiam Adelardum venerabilem aepiscopum dilectissimos consiliarios nostros imploratus est nostram magnificentiam, quatenus pro amore Dei omnipotentis nostreque mercedis intuitu omnia privilegia pontificum Romanorum et precepta regum Langobardorum Francorumque imperatorum predecessorum nostrorum, quibus illi seu et ceteri fideles ad predictam aeclesiam donacionem largiti sunt et res fidelium eiusdem aeclesie per eadem precepta auctoritatis oraculo confirmaverunt, nec non et omnia memoratorum precepta nostra auctoritate vel liberalitate firmaremus, simul et privilegia Romanorum pontificum. Cuius peticionem, quia iusta et racionabilis nobis esse videbatur, recipiendam atque implendam iudicavimus, et ei suisque successoribus hoc nostrum regale preceptum prout petierat confirmari fecimus. Ita iubentes atque nostra auctoritate precipientes, ut quicquid christianissimi pontifices seu reges, imperatores vel quilibet vir catholicus in prefato sancto cenobio aliquid largiti sunt, nullus quolibet ingenio abstraere vel minuere audeat, set perpetuis temporibus cunctis deinceps seculis nostro permaneat testamento solidatum, ea videlicet auctoritate nostre regalis preceptionis, ut nullus iudex publicus vel quilibet christianus in supradicto monasterio aut cellulis suis, curtibus, agris, locis, seu et reliquis possessionibus que ad cenobium tam de donacione regum quam reginarum quam etiam relicorum virorum Deum timentium legitime pervenerunt, vel que deinceps supradicto monasterio Deo favente addantur vel amplificentur ingredi audeat. Nullus iudex inde neque aliquis ex iudiciaria potestate ad causas audiendas vel freda exigenda aut mansiones parandas seu et parafredos aut fideiussores tollendos aut homines tam ingenuos quam et servos super terram ipsius monasterii commanentes ullo modo distringendos nec ullas publicas functiones aut redibiciones vel occasiones requirendas consurgere audeat, set liceat predicto abbati successoribusque eius cum omnibus subiectis sibi rebus iuxta illorum privilegia et precepta sub immunitatem nostram quieto ordine consistere. Volumus quoque et concedimus, ut quandoquidem divina vocatione abbas ipsius monasterii eiusque successores de ac luce migraverint, ipsi monachi de ipsa congregatione qualem inter se digniorem invenerint licentiam habeant eligendi abbatem. Et ut firmum et stabile hoc nostrum regale preceptum permaneat, propria manu firmavimus et anulo nostro iussimus sigillari...

DD B I, pp. 85-88, n. XXIX.

La copia pervenutaci è scorretta e incompleta e il passaggio che regola l'elezione dell'abate è aggiunta in calce da prima mano. Questo diploma potrebbe essere considerato il modello del diploma falsificato datato 19 agosto 898 (DD B I, pp. 373-375, n. IV†), ma Schiaparelli ritiene più probabile che entrambi dipendessero da una copia (o dall'originale) andata perduta, poiché DD B I, pp. 373-375, n. IV† presenta nelle formule una dizione più corretta e completa.