Reggio Emilia, Archivio Capitolare (DD B I, pp. 102-104, n. XXXV)
source date: [902 july 17] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine omnipotentis Dei aeterni. Berengarius divina ordinante clementia rex. Si sacerdotum Dei iustis petitionibus aures nostrae serenitatis accomodamus, libenter credimus profecto ad aeternam nobis proficere beatitudinem. Quapropter omnium fidelium sanctae Dei Eclesiae nostrisque presentibus scilicet et futuris noverit sollertia, Petrum egregium presulem sanctae Regiensis eclesiae nostrum fidelissimum humiliter nostram adiisse clementiam petens, quandam suam cortem quae Ripa Alta vocitatur, iam olim pertinentem de Regiense comitatu, quam Lambertus noster anticessor cuidam Ingelberti per precepti paginam contulit, quam etiam postea predictus episcopus ab heredibus ipsius per comparationis et confirmationis cartolam acquisivit, ut per hoc nostrum confirmaremus preceptum. Cuius dignam ratamque arbitrantes petitionem, iussimus ei hoc nostrum fieri pragmaticon, per quod supra taxatam cortem cum omnibus adiacentiis et pertinentiis suis, servis et ancillis, mobilibus et immobilibus quae dici aut nominari possunt prelibato Petro episcopo concedimus et omimodis iure proprietario confirmamus ad habendum, tenendum, possidendum, vel quicquid sibi placuerit in omnibus faciendum, remota totius potestatis inquietudine vel minoratione. Potestatemque habeat ordinandi, vendendi, commutandi, pro anima iudicandi, seu quicquid voluerit faciendi absque contradictione cuiusque. Contra quod nostrae donationis et confirmationis preceptum si quis aliquando insurgere temptaverit aut infringere quaesierit, ut conatus eius irritus fiat, sciat se compositurum XX libras auri obrizi, medietatem camerae palatii nostri et medietatem saepe nominato episcopo aut cui ipse dederit. Ut hoc autem verius credatur inviolabiliterque ab omnibus per futura tempora observetur, manu propria subter roborantes de anulo nostro iussimus insigniri. Signum domni Berengarii serenissimi regis. Petrus notarius iussione regia recognovi et subscripsi. Data XVI kal. Aug., anno dominicae incarnationis DCCCCII, regni vero domni Berengarii piissimi regis XV, indictione V. Actum palatio Ticinensi, quod est caput regni nostri. In Dei nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 102-104, n. XXXV

Fumagalli 1973