Cremona, Archivio di Stato, Archivio segreto, n. 2817
source date: [903 January] [L'anno XV di regno, se corretto, indicherebbe che il placito si t
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Dum in Dei nomine civitate Placencia ad monasterio Sancte Resurrectionis Iesu Christi domnus gloriosissimus Berengarius rex preerat in monasterium ipsum a karissima domna Ingelberga inperatrix constructum esse videtur, intus aecclesia maiore ipsius monasteri in iuditio residerent Sigefredus comes palatii et comes ipsius comitis Placentinis una cum Everardus ipsius Placentia, Ildegerius Laudensis, Adelmannus Concordiensis venerabilibus episcopis, Aldegrasus, Aldebertus, Aquilinus, Farimundus, Stadelbertus et Bernardus iudices idem augusti, Ansemundus notarius et reliqui; ibique eorum veniens presentia Adelberga abbatissa eiusdem monasterii una cum Madelbertus advocato ipsius monasterii et ostense sunt ibi cartule, una ubi continebatur in ea ab ordine: «In Christi nomine, igitur itaque ego in Dei nomine Irmengarda Deo devota filia bone memoriae domni Lodoici imperatoris qui profesa sum vivere ex natione mea lege Salica, vobis Scanburgi abbatissa coenobii monasterio Sanctorum Sixti et Fabiani, qui fundatum est intra civitate Placentia, quas quondam augusta Angelberga olim imperatrix genitrix mea a fundamentum aedificavit in propriis rebus suis, dono, cedo, confero pro remedium anime meae vel quondam augustorum genitori et genitrix mea, ut dixit, pro remedium anime meae vobis Sconburgae abbatisse vel ad successoribus tuis in perpetuum ad usum et stipendium monacharum Dei ibique degentium, qui cotidie in ipsum sanctum et venerabilem locum deserviunt, futuris temporibus eorum iure abendum, hoc est curtes duas iuris meas qui sunt positas in comitatu Regiensis; una ex his in fundo et loco Wardestalla hubi Felina dicitur, alia hubi Luciaria dicitur cum capellas duas, una qui est in honore sancti Georgii, alia in honore sancti Petri. Has vero prenominatas curtes cum omnibus earum adiacentiis vel pertinentiis suis de meo iure et dominio transfundo in prenominatum coenobium ad usum et stipendia monacharum Dei ibique degentium, confirmo abendum futuris temporibus tam casis scilicet, terris, vineis, pratis, pascuis, silvis, salectis, stationibus, montibus, vallibus, ripis, rupinis, divisum et indivisum, aquis aquarumque decursibus, Bundini atque Ducalis piscationibus, molendinis, arboribus pomiferis et inpomiferis, tam mercatas quamque et toloneum seu portoras in fluvio Padi cum omnia iura et adiacentiis suarum cum servos et ancillas, aldiones vel aldionas utriusque sexus, quicquid dici aut nominari potest, omnia ad integritatem a aut genitrice mea sicut fuerunt posesse vel defense et modo a me sunt posesse, nisi tantum anteposita curticella una in comitatu Regisiano in loco qui dicitur Lectora Paludani, cum duobus masariciis qui pertinere videntur de curte Luciaria, qui regere videtur una per filio Boniverti et alia per Alberto de ipso loco, qui Adelmanni dicimus, per cartulam dedi seu et sortes tres et dimidia in runcarioli qui pertinet de curte Wardestalla, quas Evrardi diacono usufructario dedi diebus vite suae; post eius discessum deveniant in predicto cenobium, ut supra, pro remedium anime meae, nam altera omnia, ut supra, una cum accessione et introitu suarum cum superiora et inferiora suarum cum omnia super astantem vel abentem ex integrum ita abendi, tenendi, possedendi, fruendi et faciendi exinde tam vos quamque et successoribus vestris secundum Deum quod voluerit, ut dixi, pro remedium anime meae et quondam genitori et genitrice mea. Si quis vero, quod in futuris esse non credo, si fuerint in postmodum aut ego ipsa Hirmengarda aut aliquis de eredibus ac proheredibus meis seu quislibet ulla oppositaque persona qui contra hanc cartulis donationis seu cessionis vel offersionis meae, quae pro anima mea fieri et firmare rogavi, venire aut frangere vel emutare voluerit et ad me et ad heredibus meis vobis defensatum non fuerit, tunc tantum et alteris im tantum vobis daturus esse promitto in consimili loco, et insuper aurum obtimum libras quinque, argentum ponderas decem vobis coactum exsolvat, et quod repecierimus et vindicare non valeamus, set presens donationis vel cessio ista omnique tempore firma et inconvulsa permaneat cum stipulatione subnixa. Et taliter iusta et secundum legem meam Salicam, in qua manifesta sum vivere, vobis Sconburge abbatisse ad partem earum monache, que cotidie in iam dicto sanctum et venerabilem locum deserviunt, trado et legitimam faticio investituram ad usum et stipendia habendum per vuasonem terrae cultellum festucum nodatum frondes arborum presenti die eorum iure habendum omnia sicut supra legimus; et me exinde foris abvuarpisco et abasasito feci his presentibus, et birgamina cum atramentario de terra levavi et Leone notarius scribere rogavi. Quidem et ego Leo notarius rescribsi pridie kal. Decembr., anno domni Witoni rex tercio, indictione nona. Actum Placentia. Signum manus suprascripte Hermengarde Deo devota qui hanc cartulam fieri et firmare rogavi. Signum manus Fulconi ex genere Francorum testis. Signum manus Alberici [ex] genere Francorum. Signum manus Rodoini ex genere Francorum. Signum manus Vuallaroni ex genere Francorum testis. Signum manus Ratulfi ex genere Francorum testis. Ego Leo notarius scriptor huius cartule postradita complevi et dedi». Quidem et ego Andreas notarius domni regis ex iussione Sigifredi comiti sacri palacii et amonitione predictorum iudicum scripsi. Anno regni domni Berengarii regi Deo propiciatio XV, mense ianuario, indicione sexta. Signum [manus] suprascripto Sigifredi comiti palatii qui ut supra interfui. Heverardus humilis episcopus interfui et subscripsi. Adalmannus episcopus interfui et subscripsi. Aldegrasus iudex regis interfui. Adelbertus iudex domni regis interfui. Farimundus iudex domni regis interfui.

DD B I, pp. 107-111, n. XXXVII; Falconi, Le carte I, pp. 90-93, n. 37; Leoni 1997, pp. 571-577, n. 376 (che edita, però, la copia contenuta nel codice A)

Cimino 2012.

Incertezza circa il momento di redazione del testimone più antico, il n. 2817 (B) nella serie dell'archivio segreto cremonese: «prima metà del sec. XII» (Schiaparelli, seguito da Manaresi), «sec. XII» (Falconi) «copia del sec. XII ex.» (Leoni). Del placito si conserva una copia nel Codice A del comune di Cremona (il cui testo è giudicato da Leoni «grammaticalmente molto scorretto», benché, notava Schiaparelli, questo derivasse probabilmente da B) e un'altra a Parma, giudicata «scorrettissima» da Schiaparelli (anch'essa derivante da B) e la cui collocazione archivistica attuale è Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Diplomi imperiali, cass. 1, n. 6, fol. 1r-2r., autenticata dal notaio Giacomo Capitoni l'8 novembre del 1227. Schiaparelli, inoltre, notava come il testo del placito ci fosse giunto incompleto: una delle altre cartule presentate in giudizio è, probabilmente, quella conservata a Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Atti privati, n. 10. Propongo di emendare «Runcarioli» in «runcarioli»; vale a dire, una zona di dissodamenti nei pressi di Guastalla, equivalenti alle «ronchaliae» del doc873.