Parma, Biblioteca Palatina, estr. Ms. 484, c. 29
source date: [903 January 19] [Parma]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[In nomine sanctae et individuae Trinitatis.]. Berengarius [divina favente clementia] rex. [Si erga Dei servos nostre pietatis devotionem exercemus, eos procul dubio ferventes ad sacra pro nobis orationum studia reddimus et tamen ad mansura gaudia feliciter promerenda id nobis multum credimus prodesse. Idcirco notum sit omnibus sanctae Dei Ecclesiae fidelibus nostrisque presentibus scilicet et futuris, qualiter nos divino afflati instinctu] et humilimis supplicationibus Bertile dilectissimae coniugis et consortis regni nostri quendam abbatem nomine Aribertum, qui preest monasterio Domini Salvatoris quod dicitur Tolla, cum fratribus sub regularis discipline [institutis ibidem Domino famulantibus pariter cum ipso monasterio et omnibus rebus mobilibus et immobilibus, colonis et colonabus et utriusque sexus familiis ac massaritiis vel quicquid idem cenobium interius exteriusque moderno tempore quoque ad usus fratrum possidere videtur, vel que divina pietas illuc addere decreverit, cum comendatitiis hominibus, qui partem suarum rerum in eodem loco offerre videntur seu qui ex integro cum omnibus suis pro sua salvatione eidem se conferunt, per hanc nostre auctoritatis paginam sub nostre tuitionis mundburdum nostris futurisque temporibus suscepimus. De vassallis vero, qui prefato abbati ad utilitatem ipsius monasterii pro tempore deserviunt, precipimus omnino, ut nemo quod iniustum videtur eis inferre presumat, nec eos legis occasione in aliquo damnare pertemptet; et si occasio eis gravis videtur, aut ante iam dicti loci abbatem qui pro tempore fuerit] definiatur ratio regalis aut in nostra nostrorumque missorum presentia. Castellum etiam quod Spelunca vocatur, quia pro Paganorum ac depredantium persecutione ad utilitatem denominati monasterii fundatum videatur, ut nostra auctoritate servetur et tueatur fraternae congregationi ad suorum plenissimam salutem concedimus et largimur. Insuper etiam iubemus iubentesque precipimus, ut, postquam inspirante pietate divina prelibatum monasterium [in honorem Domini Salvatoris constructum quod dicitur, sicut supra legitur, Tolla, prout supra comprehensum est, cum omnibus rebus mobilibus et immobilibus ac utriusque sexus familiis quoquo modo sibi pertinentibus a predecessoribus nostris Ambrosiane ecclesiae penitus largitum et concessum fore perspeximus, volumus, ut eiusdem ecclesiae monasteriorum consuetudines ac mores prosequatur in cunctis, id est ut abbas predicti monasterii qui pro tempore fuerit quicquid in domo coltili ubicunque suorum locorum laborare curaverit, sive ipsius monasterii domestici famuli de hoc, quod pro vestimento ubicunque proprio invenerint elaborantes sudore, nulla ex his decima neque ab episcopo Placentinae ecclesiae suisque successoribus neque a quibuslibet eiusdem episcopatus plebium archipresbiteris vel prepositis per quodvis exigatur ingenium, sed hospitio eiusdem monasterii, uti iustum est, pro pauperibus offerre cogatur, quia sic prenominate ecclesiae Ambrosiane cenobia peragere comperimus. Tum etiam precipimus atque nostra auctoritate sancimus, ut nullus superioris vel inferioris ordinis reique publicae procurator vel quelibet magna parvaque persona absque consensu et voluntate predicti monasterii abbatis vel successorum eius in ipsum monasterium vel loca illuc iuste pertinentia ingredi aut ullam molestiam vel contrarietatem tam de omnibus monasterii rebus quam de decimis, ut dictum est, ipsi abbati vel successoribus suis ullo inquam tempore inferre presumant, sed liceat prenominato abbati cum omnibus suis per hoc nostre defensionis ac tuitionis preceptum quiete vivere et pacifico ordine divinum cum eiusdem monasterii fratribus semper implere obsequium pro nobis statuque regni nostri et animabus parentum nostrorum orantes absque ullium personarum offendiculo. Si quis autem temerario ausu hoc protectionis ac tuitionis nostre preceptum corrumpere vel violare presumpserit, viginti libras auri optimi componat, medietatem camere nostre et medietatem ipsis fratribus, si illata fuerit eis ulla molestia. Et ut hoc mundburdi nostri preceptum a nullo unquam violetur, sed semper stabile et incorruptum perseveret, manu propria roborantes annuli nostri impressione iussimus insigniri.] [Data XIV kal. Februarii, anno dominicae incarnationis DCCCCII, regni vero domni Berengarii piissimi regis XV, indictione VI. Actum Parme. Feliciter, amen].

DD B I, pp. 111-114, n. XXXVIII

Campagna 2020.

Modello di questo diploma è quello di Carlo III del 21 dicembre 880 (MGH DD Ka III, p. 43, n. 26).