Torino, Archivio di Stato, Museo storico, sala I (DD B I, pp. 120-122, n. XLI)
source date: [903 October 19] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Berengarius divina favente clementia rex. Notum sit omnibus fidelibus sancte Dei Ecclesie et nostris, quia Theodelassius venerabilis abbas monasterii Bobiensis qui est constitutum in honore beatorum apostolorum Petri et Pauli atque Andree, ubi corpus beati Columbani confessoris Christi humatum quiescit, nostram deprecatus est clementiam, ut ubicumque necessitas postulaverit de rebus eiusdem monasterii ac famulis seu commendatiis iniuste privatis inquisitionem fiendam concederemus per veraces idoneasque personas in quibuscumque huiusmodi est res examinanda, ne propter aliquam occasionem seu disceptationem iudicii ab eodem sancto coenobio aliquit auferat iniuste quod ei rationabiliter habere conpetit, vel ex nostra donatione receptum aliquid habet, vera et inconvulsa permaneat. Cuius petitioni ob illius sacri loci venerationem adquiescentes, hoc serenitatis nostrae apices iussimus fieri, quibus concedimus ut in quibuslibet pagis vel territoriis de rebus supradicti coenobii aliqua orta fuerit contentio, cui vera sit inquisitio necessaria, ex nostra fiat actoritate per idoneos homines et veraces quorum testimonium probabile sit, ne aliqua interveniente incuria aut occasionem ad eadem aecclesiam de facultatibus suis aliquid cogatur amittere quod ei iuste habere competit. Confirmamus etiam mundeburdum sicut a nobis iam alia vice ipso venerabili abbati suisque fratribus seu sancto coenobio per preceptum pro mercedem animae nostrae concessum habemus. Et ut hec sublimitatis nostrae iussio ab omnibus verius credatur et diligentius observetur, de anulo nostro subter iussimus sigillari. Ambrosius cancellarius a vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI D). data XIIII kal. Novemb., anno dominicae incarnationis DCCCCIII, regni domni Berengarii XVI. Actum in Papia civitate palatio Ticinensis. In Dei nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 120-122, n. XLI