Reggio Emilia, Archivio Capitolare (DD B I, pp. 122-124, n. XLII)
source date: [904 january 4] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei aeterni. Berengarius rex. Si venerabilibus sanctarum Dei ecclesiarum locis emolumentum regali munificentia quodlibet impendimus, et apud Deum promereri veniam et regni nostri statum celitus roborari non ambigimus. Idcirco omnium fidelium sanctae Dei Aecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum comperiat sollicitudo, quoniam pro mercede ac remedio animae nostrae seu interventu nostrae dilectissimae coniugis Berthilae, quae regni nostri consors dignoscitur, petitionem quoque ac precibus Hildegarii venerabilis episcopi seu Sigefredi sacri palatii comitis nostrorum fidelium in sanctam Regiensem ecclesiam in honorem sanctae Dei genitricis Mariae atque beati Christi confessoris Prosperi toto mentis affectu providentes eiusdem ecclesiae neessitates vel depredationes atque incendia, quae a ferocissima gente Hungrorum passa est, montem Cervarium simul cum gaio et mansis inibi pertinentibus seu familia utriusque sexus iuris palatii nostri, sicut subter per denominatos terminos comprehensum videtur, Deo omnipotenti eiusque genitrici semper virgini Mariae beatoque Prospero Christi confessori offerimus perpetuoque habendum huius praecepti pagina stabilimus, sancientes pro mercede et remedio animae nostrae prefatum montem Cervarium et gaio pariter, ut dictum est, omnibusque mansis infra denominatos inferius terminos per singula loca et vocabula constitutis seu utriusque sexus familia cum terris, silvis, pratis, montibus, planitiebus, rivis acquarumque decursibus, coltis et incoltis, omnia quicquid ad ipsum montem Cervarium vel gaio pertinuisse conprobatur, cuius montis Cervarii eiusque rerum termini a monte Deposci descendunt in fluvium Niteram que defluit in flumen Inciam, inde per Inciam sursum usque ad alpes; quae omnia et ex omnibus, ut supra comprehensum est, ad partem sepe dicte aecclesiae hac nostre regali auctoritate donamus ac cedimus, atque de nostro iure in eius ius dominiumque transfundimus iure perpetuo possidenda, absque alicuius inquietudine vel deminoratione. Si quis vero temerarius huius nostri precepti institutionem violare temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem palatio nostro et medietatem sepe dictae ecclesiae Regiensi. Et ut hoc verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria subter roboravimus et anuli nostri impressione subter insigniri iussimus. Signum domni (MF) Berengarii gloriosissimi regis. Fortunius notarius ad vicem Ardigni episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI D). Data pridie non. Ian., anno incarnationis dominice DCCCCIIII, domni vero regni Berengarii serenissimi regis XVII, indictione VIII. Actum Papiae. In Dei nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 122-124, n. XLII