Bergamo, Biblioteca Civica Angelo Mai, Pergamene Lupi, Salone, cass. G, cassetto F, n. 28
source date: [904 February 21] [Monza] [XI - XII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Berengarius divina favente clementia rex. Que pro sanctorum amore regius animus ipsorum ecclesiis celesti desiderio succensus prompta studet voluntate conferre, ad sue salutis augmentum ea pertinere atque proficere nulli prorsus constat ambiguum. Quapropter omnium fidelium sancte Dei Ecclesie nostrorumque presentium scilicet et futurorum comperiat industria, Hildegarium venerabilem episcopum et Sigefredum gloriosum sacri palatii [nostri] comitem nec non et Alkerium comitem nostram exorasse clementiam, quatenus pro Dei omnipotentis amore nostreque anime remedio quandam curtem iuris regni nostri que Murgula dicitur, in territorio Bergomensi adiacentem subtus ipsam civitatem ecclesie Beati Alexandri, ubi eius venerabile corpus quiescit humatum, cum omnibus rebus substantiis ac possessionibus suis in integrum concedere dignaremur, exceptis his quae pridem ex eadem curte pertinentia Adelberto venerabili episcopo ipsius sancte Bergamensis ecclesie nostri precepti inscriptione proprietario iure habenda ac possidenda contulimus. Quorum ratam estimantes petitionem tam pro omnipotentis Dei amore quamque pro eiusdem beatissimi Alexandri cultu iam dictam curtem Murgulam cum omnibus adiacentiis et pertinentiis suis, mobilibus et immobilibus, casis videlicet, terris, vineis, campis, pratis, silvis, salectis, stationibus, pascuis, acquis acquarumque decursibus, molendinis, ripaticis, mercatis, theloneis, districtionibus, forestis et forestariis, montibus, planitiebus, servis utriusque sexus, aldionibus et aldianis, exitibus et regressibus seu cum universis que dici vel nominari possunt ad eandem cortem respicientibus iam dicte ecclesie per huius nostre auctoritatis paginam perpetualiter habenda, tenenda ac possidenda concedimus ac perdonamus, et de nostro iure atque dominio, sicut nunc nostre parti pertinere videtur, in eius ius et dominium modis omnibus transfundimus atque largimur, absque contradictione minoratione vel molestia cuiuscumque, exceptis his que quondam iam dicto Adelberto venerabili episcopo nostre inscriptionis dono hereditario iure contulimus, eo videlicet ordine, ut pontifex iam dicte ecclesie qui pro tempore ipsi prefuerit supradicta omnia ad ius ipsius ecclesie teneat, possideat, disponat atque vindicet prout omnes alias res que a pontificibus eiusdem ecclesie priscis temporibus fuerunt possesse ac vindicate. Si quis igitur hoc nostre concessionis preceptum aliquando infringere aut violare quesierit, ne quod temptat perficere possit, noverit se compositurum auri optimi libras quinquaginta, medietatem palatio nostro et medietatem prelibate ecclesie. Quod ut verius credatur et diligentius observetur, manu propria roboratum nostri anuli impressione assignari precepimus. Signum domni (MF) Berengarii serenissimi regis. Ambrosius cancellarius ad vicem Ardingi archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) Data VIII kal. Mar., anno dominice incarnationis DCCCCIII, domni vero Berengarii piissimi regis XVII, indictione VII. Actum Moedicia. In Dei nomine faeliciter, amen.

DD B I, pp. 124-127, n. XLIII

Testo utilizzato per il diploma XLVII, che presente lo stesso errore nell'anno di incarnazione (903 anziché 904). Sono entrambi datati da Monza e presentano gli stessi interventi, e ciò fa ritenere a Schiaparelli che l'actio potrebbe essere avvenuta per entrambi i diplomi il 21 febbraio 904.