Lucerna, Archivio di Stato, fasc. Abt. St. Gallen. Rechten und Freiheiten den Gotteshauses St. Gallen (DD B I, pp. 130-132, n. XLV)
source date: [904 June 1] [Pavia] [XV - XVI]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei omnipotentis eterni. Berengarius divina ordinante clemencia rex. Si benivola humanitatis gracia regalis benignitas sanctis ac venerabilibus locis temporalia commoda serena mente offerre ac confirmare contendit, profecto eterne retribucionis merito et instantis regiminis soliditate redimita florescet. Omnium igitur sancte Dei Ecclesie nostrorumque fidelium presencium ac futurorum industrie innotescimus, Salomonem reverendissimum episcopum, cuius cure ac providencie Sancti Galli cenobium commissum perpenditur, interventu Sigisfredi illustris sacri palacii nostri comitis dilectissimi fidelis nostri summissis precibus nostram exorasse clemenciam, ut abbaciam nostram que Massini nominatur, cuius ecclesia in honore sancte Dei genitricis semperque virginis Marie dicata consistit, sita infra regnum nostrum in comitatu Stacionensi, per nostri precepti inscriptionem Beati Galli cenobio in integrum perpetualiter habendum concederemus. Quorum obsecracionem benigne suscipientes, ratam atque omnino recipiendam laudantes, divini cultus sanctorum ardore succensi, ut sua nos tuicione defendat et eterne vite salutem acquirat, quidquid ubique exinde infra nostri regni fines pertinere dinoscitur beatissimi confessoris Cristi Galli monasterio, in quo corporis eius sanctissima gleba quiescit, iam fatam abbaciam Massini dictam per hoc nostre dapsilitatis pragmaticon cum curtibus, cappellis ac oratoris, casis ac ceteris omnibus, vineis, pratis, pascuis, silvis, salectis, saccionibus, aquis aquarumque decursibus, molendinis, piscacionibus, theloneis, reddicionibus, districtionibus, montibus, vallibus, planiciebus, cultis et incultis , divisis et non divisis, servis et ancillis, aldionibus et aldianis ac familiis utriusque sexus seu cum omnibus que dici vel nominari possunt ad eandem abbaciam pertinentibus atque aspicientibus, adiacentibus atque longinquis absque minoracione aliqua vel refregacione offerimus, largimur et confirmamus habendum et inconvulse in perpetuum possidendum, excepta molestia cuiuscumque. Si quis igitur hoc nostre offersionis et confirmacionis preceptum aliquando in aliquo infringere temptaverit aut aliqua a predicto Beati Galli cenobio subtrahere quesierit, ut conatus eius instabilis sit, noverit se compositurum auri obriti libras centum, medietatem camere palacii nostri et medietatem prelibato Sancti Galli cenobio. Quod ut verius credatur et diligencius ab omnibus observetur, manu propria roboratum annuli nostri inpressione subter assignari precepimus. Signum domni Berengarii excellentissimi regis. Ambrosius cancellarius ad vicem [Ardingi] episcopi et archicancellarii recognovi [et subscripsi]. Data kal. Iunii, anno dominice incarnacionis DCCCCIIII, domni vero Berengarii regis XXIII, indictione VII. Actum palacio Ticinensi. In Cristi nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 130-132, n. XLV

Schiaparelli ritiene di non poter dubitare dell'autenticità del diploma, del quale comunque non si può ricavare con sicurezza il testo originale, per via degli errori di lettura e delle molte interpolazioni.