Modena, Archivio Capitolare, Fondo Diplomatico, A.10.IV
source date: [904 june 14] [Stazzano (Alessandria)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Berengarius divina favente clementia rex. Si sacris ac venerabilibus locis regalis pietas ea impertiri et concedere studet quibus aeclesiae Dei aumentari et a pressuris mundanis allevari possint, credimus id ad suae salutis augmentum procul dubio profuturum. Noverit igitur omnium sancte Dei Aeclesiae fidelium nostrorum scilicet presentium ac futurorum sollertia, interventu et petitione Petri venerabilis sanctae Regensis aeclesiae episcopi atque Gotfredi sanctae Mutinensis aeclesiae presulis castellum quoddam iuxta civitatem Novam in territorio Mutinense ab eodem Gotfredo venerabili aepiscopo a fundamentis erectum, quod ipse a suis propriis rebus adquisitum iam fate sanctae Mutinensi aeclesiae sanctoque Geminiamo contulit et concessit habendum, per hoc nostrae concessionis preceptum praelibatae sanctae Mutinensi aeclesiae sanctoque Geminiano, cuius sacri corporis gleba in eodem Mutinensi episcopio requiescit, cum omni aedificio atque structura pura voluntate donasse nos ac confirmasse habendum, eo scilicet ordine ut nullus dux, comes, vicecomes, sculdassio, nullusque rei publicae minister seu quaelibet parva magnaque persona publico ministerio fungens in iam dicta firmitate atque castello potestatem ullam exerceat, aut quicquid quod dici vel nominari publicum postest ullo in tempore vindicare presummat, sed remota omni temeraria potestate publicae partis pars iam dictae Mutinensis aeclesiae et episcopus qui pro tempore inibi fuerit iam fatum castellum cum omni integritate sua, totius potestatis inquietudine divulsa, vindicet, teneat, possideat et libera potestate ex eo ita agat tamquam de aliis aeclesiasticis rebus legitima [e]t canonica censura dictat agendum, absque contraditione vel molestatione cuiusquam; et si fortasse iam fatus Gotfredus reverendus episcopus aut quilibet successor eius aliquando inibi mercatum constituerit atque collegerit quicquid regiae aut publicae parti de mercato pertinere videtur, per hoc nostrae inscriptionis statum parti aeclesiae concedimus vindicandi, omni publica functione summota. Contra quod nostre institutionis preceptum si quis insurgere quoandoque temtaverit, sciat se compositurum libras auti optimi centum, medietatem camere palatii nostri et medietatem prefato Gotfredo venerabili sanctae Mutinensis aeclesie episcopo suisque successoribus. Et ut hoc verius credatur diligentiusque observetur, hic subter corroborantes anuli nostri impressione iussimus insigniri. Signum domni (MF?) Berengarii serenissimi regis. Ambrosius cancellarius ad vicem domni Ardingi episcopi archicancellarii recognovi. (SI D) Data XVIII kal. iuli(i), anno incarnacionis dominice DCCCCIIII, domni vero Berengarii regis XVII, indictine VII. Actum villa Staciano.

DD B I, pp. 132-134, n. XLVI

Rossetti 1975, p. 253.

Lodovico Media Library: https://lodovico.medialibrary.it/media/schedadl.aspx?id=cd9e67d3-1924-4f3a-a833-c50d3704cead