Modena, Archivio Capitolare, Fondo Diplomatico, A.11.V
source date: [904 june 24] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Berengarius divina facente clementia rex. Si sacris ac venerabilibus locis regalis sublimitas ea impendere studet quibus augmentum et allevacionem assummere cognoscamur, id profecto ad aeternae retributionis premium proficere nequaquam ambigimus. Igitur omnium fidelium sanctae Dei Aeclesiae nostrorumque silicet presentium ac futurorum noverit industria, qualiter Petrus venerabilis sanctae Regiensis aeclesiae episcopus nostrae pietatis adierit clementiam suppliciter petens, quatenus pro Dei amore nostraeque remedio animae sanctae Mutinensi aeclesiae, cui Gotfredus venerabilis episcopus praeest, quandam terram iuris regni nostri, sitam in loco qui dicitur Quarantula hatenus pertinentem de comitatu Regiensi, simul cum piscaria quae simili modo nuncupatur Quarantula, una cum campo eiusdem piscariae qui vocatur Lunacla cum Vara et Bannoni, seu aliis campis ad eandem piscariam pertinentibus cum omnibus eorum adi[ace]ntiis, ripis, aquis paludibus cum portibus qui vocant[u]r Gardinacula, Monziana, et ripatico intrantis fluminis quod nominatur Bundino ex utraque parte usque ad pedes duodecim cum omni etiam districto ibidem legaliter quocumque ordine pertinente iure proprietario in integrum confirmantes concederemus. Cuius nos devotis precibus divino compulsi amore libenter assensum prebentes, praelibate sanctae aeclesiae Mutinensi in honore sancti Geminiani dicate eiusdemque rectoribus eandem terram, sicut superius prenotata est, iuris regni nostri, hactenus pertinentem de comitatu Regiensi, sitam in loco qui dicitur Quarantula, simul cum piscaria quae simili modo nuncupatur Quarantula, una etiam cum campo eiusdem piscariae qui vocatur Lunacla, Vara, Bannoni, sive aliis campis ad eandem piscariam pertinentibus cum omnibus eorum pert[ine]ntibus adiacentiis, ripis, aquis, paludibus cum portibus qui Gardinacula, Monziana nuncupatur, et ripatico intrantis fluminis quod nominatur Bundino ex utraque parte usque ad pedes duodecim cum omni districto ibidem quocumque ordine pertinente [lega]liter, videlicet terris, vineis, campis, pratis, silvis, pascuis, ripis, piscariis, paludibus, molendinis, aquis aquarumque decursibus, vel cum universis quicquid in eis dici vel nominari potest, hac nostrae confirmationis et largitionis pagina totum in integrum concedimus atque regali auctoritate corroboramus, ut perpetuo iure eadem sancta Mutinensis aeclesia suique rectores possideant, teneant, habeant faciantque in omnibus quicquid iustum et congruum esse cognoverint, absque contradictione vel molestia cuiuscumque. Si quis vero hoc nostrae concessionis et confirmationis praeceptum aliquando per quodlibet ingenium infringere vel violare temera presumptione quesierit, ut inchoata perficere nequeat, sciat se compositurum auri optimi libras sexaginta, medietatem camere palatii et medietatem rectoribus eiusdem sanctae Mutinensis aeclesiae qui pro tempore fuerint. Et ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria roboratum anuli nostri impressione iussimus annotari. Signum domni (MF) Berengarii serenissimi regis. Ambrosius cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovit et subscripsi. (SR) (SI D) Data VIII kal. iuli(i), anno incarnationis dominicae DCCCCIIII, domni vero Berengarii serenissimi regis XVII, indictione VII. Actum urbe Ticinensi. In Christi nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 139-141, n. XLVIII.

Lodovico Media Library: https://lodovico.medialibrary.it/media/schedadl.aspx?id=d270dd8e-43df-48e1-8b20-0e32f2ef5c16