Torino, Archivio di Stato, Libro Verde di Asti, c. 96 b.
source date: [904 July 15] [Sancto Martino in Solaria] [1353 July 1]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei eterni. Berengarius rex. Si sacris et venerabilibus locis comoda libenter impartimur et congrue morem sequimur precessorum nostrorum, et id nobis ad eterne salutis premium proficere non amigimus. Quapropter omnium fidelium sancte Dei Ecclesie nostrorumque presencium silicet ac futurorum comperiat industria, Petrum reverendissimum sancte Regensis ecclesie episcopum nostram exorasse clemenciam suppliciter petens, quatinus pro Dei omnipotentis amore et remedio anime nostre omnia precepta que ab antecessoribus nostris seu universa instrumenta cartarum que a fidelibus viris sancte Astensi ecclesie nuper collata sunt nostre auctoritatis confirmatione eidem ecclesie, cui Audax in presenti tempore presul esse videtur, corroborare dignaremur. Cuius precibus tam pro Dei amore quamque pro eiusdem ecclesie veneratione libenter assensum prebentes, omnia que [per] precepta aliorum regum vel imperatorum nec non que per cartarum instrumenta eidem ecclesie dudum a fidelibus viris oblata sunt per hanc nostram auctoritatem prefate sancte Astensi ecclesie confirmamus. Et quia presenti tempore prava atque perversa consuetudo inolere et crescere videtur, hac nostra regali institutione decernimus atque sanccimus, ut nullus dux, comes, vicecomes, sculdascio, gastaldio, decanus, vel quilibet publice partis minister in rebus et possessionibus prelibate ecclesie tam infra civitatem quamque extra civitatem aliquam audeat inferre molestiam. Nullus eciam hominibus res[i]dentibus in possessionibus Beate virginis Marie et Sancti Secundi aliquam inferat calumpniam, aut ad eis aliquas exibitiones vel iniustas redibitiones exigere presumat. Nemo eciam eos distringere aut pignorare aut per aliorum placita ventilare audeat nisi in presencia episcopi qui pro tempore ipsi ecclesie prefuerit. Nulla denique magna parvaque publice actionis persona eos hostaticum facere compellat aut iam dictam ecclesiam vel suos homines theloneum, ripaticum, aquaticum vel aliquid quod publica parti pertinere debet aliqua occasione dare compellat. Regali eciam censura sanccimus, ut nulla publica persona nulliusque officii de mercatis vel castellis super quascumque res et possessiones iam dicte Astensis ecclesie que constructa esse videntur aut in antea construentur theloneum aut aliquam functionem publicam exigat, sed liceat eidem ecclesie cum omnibus suis pertinentiis et castellis atque mercatis ac reliquis possessionibus suis mobilibus et inmobilibus ac familiis utriusque sexus libellariis vel cartulaciis seu commendaticiis nec non ad eandem ecclesiam confugientibus sive cum omnibus ad se pertinentibus securo ac pacifico ordine permanere per hoc nostre concessionis et confirmationis preceptum, absque calumpnia, minoratione vel contradicione cuiusquam. Contra quod nostre donationis seu corroborationis preceptum si quis quomodocumque insurgere temptaverit, noverit se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camere nostre et medietatem prelibate Astensi ecclesie. Quod ut verius credatur et diligencius observetur, manu propria roboratum anuli nostri impressione subter iussimus insigniri. Signum domni (M) Berengarii serenissimi regis. Ambrosius cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) Data id. iul., anno dominice incarnationis DCCCCIIII, domni quoque Berengarii purissimi regis XVII, indictione VII. Actum in corte Sancti Martini in Solaria. In Dei nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 146-149, n. LI

Cfr. DD Ka III, pp. 176-178 n. 111.