Cremona, Archivio di Stato, Archivio segreto, n. 370
source date: [905 june 17] [Corteolona (Pavia)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine omnipotentis Dei aeterni. Berengarius divina ordinante clementia rex. Si sacris et venerabilibus locis sublevamen nostrae auctoritatis impendimus et ad divinum ministerium exequendum opem ferimus, ab ipso pro cuius amore id agimus aeternae remunerationis premia consequi nequamquam ambigimus. Quapropter omnium fidelium sanctae Dei Eclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum noverit industria, qualiter per interventum Berctilae dilectissimae coniugis et consortis regni nostri Adelberga venerabilis abbatissa monasterii Sanctae Resurrectionis, Placentiae situm, quod olim Angilberga gloriosa imperatrix a solo construxit, lacrimabiliter nostram adiit maiestatem, eo quod per irruptionem Paganorum et incuriam quorundam hominum quaedam [pre]cepta ac instrumenta cartarum ipsius sancti loci dudum deperissent; super qu[a] re humiliter nostram deprecata est pietatem, quatinus ob amorem Dei animaeque [nostrae] mercedem eidem sancto coenobio pro eisdem cartarum ac preceptorum instrumentis hoc nostrae regiae auctoritatis et confirmationis preceptum fieri iuberemus. Nos vero tam predicate nostrae coniugis quamque et ipsius venerabilis abbatissae Adelbergae ratam estimantes petitionem, pro Dei ac sanctae illius Eclesiae amore pro remedio quoque aminae domni Hludovuici gloriosissimi imperatoris nostri antecessoris seu pro stabilitate regni nostri a Deo nobis collati, hoc nostrae regalis auctoritatis precepto censemus atque sancimus, quatenus prefata eclesia Sanctae Resurrectionis monasterio omnia iura ad eadem pertinentia, res scilicet mobiles et immobiles, seu et mancipia, aldionibus ac aldianis vel quicquid iuste et legaliter possidere visa est, tam ea quae a nobis et ab antecessoribus nostris per precepta ibidem largita sunt quam alia omnia, sive per cartolas donationis, offersionis, comparationis, comutationis, seu quicquid ad eundem monasterium Angilberga gloriosa imperatrix filiaque sua Hyrmingardis in alimoniis mona[ch]arum ibidem Deo famulantium contulerunt, specialiter quidem cortem Vuardistallam iuxta Heridanum positam in comitatu Regiense cum omnibus appenditiis suis mobilibus et immobilibus, seu quicquid ad eundem monasterium pertinuit vel pertinere videtur iuste et legaliter omnia et ex omnibus eidem sancto loco concedimus et confirmamus, et ut deinceps quiete possideat sancimus, nullius hominis persona molestiam inferente; sed ita firmiter per hoc nostrum preceptum cuncta sta possideat tamquam eadem cartarum et preceptorum instrumenta non fuissent omissa atque deleta. Et si quocumque tempore contentio aliqua orta fuerit, aut fortasse quisquam ex rebus ipsius monasterii subtrahere aliquid quesierit, volumus et censemus, ut nostra tantum presentia res et predia seu cunctas possessiones iuste et legaliter sibi vindicet. Contra quod nostrae concessionis et largitionis preceptum si quis insurgere temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras C, medietatem camere nostre et medietatem suprataxato monasterio. Ut hoc autem verius ab omnibus credatur, manu propria subter roboratum anulo nostro iussimus assignari. Signum domni (MF) Berengarii serenissimi regis. Ambrosius cancellarius ad vicem Adingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI n. II.) Data XV kal. Iul., anno dominicae incarnationis DCCCCV, domni vero Berengarii serenissimi regis XVIII, indictione VIIII. Actum Olonna. In Christi nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 155-158, n. LV

Il fatto che alcuni documenti, si dice, siano stati distrutti è molto interessante: potrebbe spiegare l'attività di copia/falsificazione di diplomi del IX secolo che, secondo gli editori MGH, sarebbe avvenuta nel corso del X.