Novara, Archivio Storico Diocesano, Documentario Episcopale, I, n. 2 (Rotolo dei Diplomi, n. 16, estratto)
source date: [Between January and July 905] [Emanato durante il vescovato di Pietro IV di Bol
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Berengarius divina ordinante providentia rex. Notum sit omnibus fidelibus sancte Dei Eclesie ac nostris presentibus scilicet et futuris, quia veniens ad nos Petrus venerabilis episcopus sancte Bononiensis eclesie petiit nostram excellentiam et pietatem, ut nostro iussu regali ei et sue eclesie a modo et usque in sempiternum concederemus portum ubi fuit catabulum navium in flumine quod Renum dicitur. Ideo statuimus atque precipimus, ut nemo presumat aliquod inpedimentum aut invasionem aut predacionem vel pignorationem [facere], nec ipsum flumen sub aliqua ocasione claudere presumat, sed liceat omnibus hominibus atque mercationibus cum suis navibus et supellectilibus quiete et tranquille venire omni tempore a flumine Pado usque ad memoratum flumen Renum, ubi mercatum noviter fieri debet in silva que dicitur Piscariola proprietas eiusdem eclesie. Ideo pro Dei omnipotentis amore et beati principis apostolorum, in cuius honore eadem eclesia dicata est, [statuimus] ut nullus ex nostris fidelibus audeat aliquam controversiam ullo tempore ibidem exercere, sed ipsum teloneum et ipsum ripaticum concedimus integriter ad iam fatam sanctam Bononiensem eclesiam. Et si, quod non optamus, aliquis ex iudiciaria potestate vel quelibet magna parvaque persona vel rei publice actor contra statuta nostra aliquid inrumpere vel agere temptaverit, sciat se compositurum auri libras sex, medietatem inferat ipsi memorate eclesie et medietatem palatio nostro. Et ut verius credatur...

DD B I, pp. 172-173, n. LXIII