Novara, Archivio Storico Diocesano, Documentario Episcopale, I, n. 2 (Rotolo dei Diplomi, n. 8)
source date: [908 august 14] [Pavia] [X]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Berengarius gratia Dei rex. Si sanctis ac venerabilibus locis pro nostrorum fidelium peticionibus nostre serenitatis presidia conferimus, id nobis ad eternam retributionem proficere credimus. Quapropter omnium fidelium sancte Dei Eclesie nostrorum videlicet presentium et futurorum comperiat sollicitudo, qualiter Gariardus vicecomes fidelis Adalberti marchionis per Dagibertum venerabilem episcopum nostram exoravit clementiam, quatinus pro Dei omnipotentis amore animeque nostre remedio per nostrum preceptum confirmare dignaremur cenobio in honore sancti Sebastiani dedicato loco Functaneto ab eodem Gariardo constructo res illas undecumque aut qualitercumque ab eodem Gariardo adquisitas eidemque monasterio distributas. Cuius peticionem ratam considerantes, id fieri annuimus, hoc nostre confirmationis preceptum scribi iubentes, per quod memorato venerabili loco confirmamus omnes res illas quas ab eodem Gariardo optinere videtur, tam illas quas ipse Gariardus per preceptorum auctoritatem aut per comparationem aut commutationem quamque per alia cartarum instrumenta adquisivit ipsique sancto cenobio in perpetuum habendas statuit, et si quod ex ipsis rebus nostro iuri ac potestati umquam exigi potuit aut pertinere debuit, in eiusdem cenobii ius et potestatem per hanc nostram auctoritatem modis omnibus transfundimus et perdonamus. Per cuius etiam precepti paginam sepe dicto sancto loco roboramus mercationes que per singulos menses in eodem loco fiunt, ut quicquid exinde nostre publice parti exigi debuit, ad usum monasterii in perpetuum habeatur. Hoc quoque in mandatis dantes, ut nulla quelibet in regni nostri magna parvaque persona theloneum aut ripaticum vel aliquam functionem publicam a famulis ipsius monasterii ubicumque in nostro regno negotia exercentibus exigere presumat, sed liceat ipsis per nostrum regnum exercere negotia sine aliqua redibitione. Si quis autem hanc nostre confirmationis vel concessionis paginam violare temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras LXXX, medietatem camere palatii nostri et medietatem sepedicto cenobio. Et ut hoc certius credatur diligentiusque observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter sigillari iussimus. Signum domni Berengarii serenissimi regis. Iohannes cancellarius ad vicem Ardingi [episcopi] et archicancellarii recognovi et subscripsi. Data XVIIII kal. Septemb., anno incarnationis Domini DCCCCVIII, domni quoque Berengarii gloriosissimi regis XXI, indictione VI. Actum Papia. In Dei nomine feliciter.

DD B I, pp. 183-185, n. LXVIII

Settia 2009.

L'errore di indizione, VI anziché XI, è secondo Schiaparelli da attribuirsi al copista.