Pavia, Biblioteca del Seminario, ms. Ottavio Ballada, Le glorie della pietà di Gondiberga regina dei Longobardi..., 1648, c. 68.
source date: [909 June 23] [Pavia] [1648]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Berengarius divina favente clementia rex. Si sacris et venerabilibus locis temporalia et transitoria impendimus, eterna et sine fine mansura nos auxiliante Domino adipisci nequaquam difidimus. Quapropter omnium [fidelium] sancte Dei Ecclesie nostrorumque presentium scilicet et futurorum noverit industria, Adelardum illustrem marchionem dilectissimum fidelem nostrum nostram suppliciter exorasse clementiam, quatenus ecclesie in honore sancti Iohannis intra hanc Ticinensem civitatem fundate dignaremur concedere, confirmare et corroborare sub plenissima integritate omnes res et possessiones quas ipsa ecclesia Sancti Iohannis tam per donum sanctae memorie Gondiperge reginae, que ipsam edificavit ecclesiam, quam per precepta regum et imperatorum seu et firmitates aliorum religiosorum hominum actenus habere et detinere dinoscitur. Cuius precibus aclinati, ita fieri anuimus, huius nostre concessionis et confirmationis preceptum scribi iubentes, [per quod] prenominate ecclesie Sancti Iohannis concedimus, confirmamus et sub omni integritate coroboramus omnes res et possessiones suas quas priscis temporibus tenuit et possedit, eo videlicet ordine, ut ipsa ecclesia omnes res et possessiones suas, quas sibi per donum prenominate regine et per precepta antecessorum nostrorum regum videlicet et imperatorum et firmitates aliorum bonorum hominum possidere cernitur, deinceps per hoc nostrum preceptum cum omni sua integritate teneat et pleniter possideat, tam eas res et possessiones que ad partem publicam regni nostri pertinuerunt quam et illas quas nostri antecessores, reges videlicet et imperatores per sua precepta ob amorem Dei et sancti Iohannis canonicis in ipsa ecclesia Deo militantibus ad victum et vestimentum specialiter tribuerunt et denominative concesserunt, videlicet infra menia huius Ticinensis [civitatis] capellam unam Sancti Victoris constructam cum solario ante se et solariolum unum post tribunal prope cortem Palatiolum, mansiones duas penes cortem Genuensem, salatiolum unum ante portam eiusdem ecclesie, mansiones duas, claustra in circuitu ecclesie cum viridatio extra muros civitatis, hortulos duos prope basilicam Sancti Victoris, clausuram unam et campos tres, infra menia ipsius civitatis braidam unam, in Nassaria pratellos quinque, in loco qui dicitur Terra Arsa pratum unum simul cum silvula, in Monteferrato in loco qui dicitur Rivassi mansos quinque cum insula infra Padum, in Altruelini absentem unum, in Bertesassi absentem unum, in Pulveria mansum unum, in Bucellade mansum unum, in Gebedi mansum unum, in loco qui nuncupatur Archidiaconi mansos septem, in Balbiano absentem unum, in civitate Placentina salatiolam unam cum parvo horto et campo uno, in loco qui dicitur Sancti Cipriani capellam unam cum domo coltili et mansos quatuor et cum omni sua pertinentia, in Segestri quandam absentem terram, similiter in Levarnia et in Caurani ac infra civitatem Genuesam et in comitatu Terdonensi, similiter in loco ubi dicitur Regiana, Mariana, Verlasca, Freneto, Cassiano, nec non et Topiole, in comitatu Aquensi in loco ubi dicitur Cuspiano cum omni sua integritate, in Cavanasco mansos tres et absentem unum, in Frisosco absentem unum, in Bibiano absentem unum, in Miolaco absentem unum, in Gambaro mansos duos cum molendino, in Moliana manentem unum, in Corliasco absentem unum, in Merlade absentem unum, in Visedano absentem unum, in Carponio absentem unum, in Frontinassi absentem unum, in Grameneto absentem unum, in Turredano mansum unum, in Aurello petias de vitibus duas et campellum unum, cortem de Robationico cum omnibus pertinentiis suis et familiis utriusque sexus et districtionibus, in Carvina aldiones reddentes ceram ad luminaria prefate ecclesie, similiter in Pino et in Canobio, hec solumodo usui et utilitati canonicorum pretaxate ecclesie que nuncupatur Domnarum, sicut alii nostri antecessores reges et imperatores per sua precepta et alii religiosi et sancti viri per suas firmitates concesserunt, in et nos per hoc nostrum preceptum concedimus, confirmamus et pleniter coroboramus et perdonamus, ea videlicet ratione, ut tam Agevertus ipsius ecclesie archipresbiter et prepositus sibique subditi canonici quam et eorum successores qui ibi pro tempore fuerint hec per huius nostre auctoritatis donativum teneant ac possideant et exinde integram potestatem habeant faciendi quicquid voluerint more ceterorum canonicorum, quatenus in nostra mercede Deo et sancto Iohanni securi valeant deservire. Et si ipse archipresbiter et prepositus vel successores eiusdem ecclesie ab hac luce migraverit, non aliunde sed ex sinu ispius ecclesie sibi archipresbiterum et prepositum eligant. Reliqua omnia ad eandem ecclesiam pertinentia pars publica regni nostri per hoc nostrum pracmaticum pleniter teneat et cum omni integritate possideat, sua omnium hominum inquietudine et contradictione remota. Si quis igitur huius nostre concessionis et confirmationis preceptum infringere vel violare aliquando presumpserit, sciat se compositurum auri optimi libras ducentum, medietatem camere palatii nostri et medietatem parti ipsius ecclesie Sancti Iohannis. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter iussimus insigniri. Signum (M) domni Berengarii gloriosissimi regis. Iohannes cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. Data non. Kal. Iul., anno dominice incarnationis DCCCCVIIII, anno vero domni Berengarii gloriosissimi regis XXII, indictione duodecima, Actum Papie palatii. In Christi nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 185-188, n. LXIX

Guglielmotti 2005.

Ottavio Ballada, della cui copia si avvale Schiaparelli, afferma di aver visto l'originale del diploma. Mancano riferimenti per poter verificare l'esatteza dei nomi di località.