Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Atti pagensi, sec. X, a. 906-912
source date: [Between 906 March 7 and 910] [Il termine post quem è il 3 marzo 906, data di in
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Dum in Dei nomine civitate Papia in sacro palacio hubi domnus Berengarius rex preerat, in laubia magiore ubi sub [Teu]derico dicitur, in iudicio resederent Iohannes venerabilis episcopus sancte Ticinensis ecclesie et Adelbertus sancte Bergomate ecclesie [missi ex hac causa] ab ipso pri[n]cipe constit[uti], una cum domno Aihone archiepiscopo sancte Mediolanensis ecclesie, resedentibus cum eis Petrus et Adelmannus episcopis, G[un]tardus et Dido comitibus, Gausus vassus domni regi[s.....]dus, Adelgrausus, Vualpertus, Adelbertus, Farimundus, P[.......], Don[um]dei, Iohannes, item Iohannes, Stabilis, Thomas, Leo, Rotfredus, Ragifredus, Adelgisus, Gaidoaldus et item Ragifredus iudices domni re[gi]s, Aupaldus iudex Mediolanensis, Aribaldus, Leopertus et Petrus de civitate P[a]pia, Ariprandus de Blasonno, Arialdus filius Tazo[nis..........]dus, Sihardus, Ildebertus et Giselbertus notariis et reliqui multis; ibique eorum venerunt presencia Gaidulfus abba monasterii Sancti Christi confessoris Ambrosii ubi eius sanctum quiesscit corpus, situm [in] suburbium civitatis Mediolani et Boniprandus iudex do[mni] regis [et advocatus monaste]rii Sancti Ambrosii, nec n[o]n Stefanus, Iohannes, item Iohannes, Lupus, Ambrosius, Lupus, Befanius, Teoderus, Ambrosius, Ursus, Rimolo, Iohannes et item Iohannes de Ce[v]enna, Precto, Lupus, Laurencius, Madrevertus, Ursus et Ursaci[o] de loco Madronino, Iohannes, Ursevert[us, Petrus, Dominicus, Luv]aldus, Raginaldus et Ursus de Salvaniate, Munaldus, Mauricio, Dominicus, Iohannace, Stevanace et Laurencius de C[a]l[to]nico locus qui dicitur Lem[onta]s non longe a L[a]cu [C]o[men]se intencionem [a]bentes. Dicebant ipsi Gaidulfus ab[bas et Boniprandus a]dvocatus: Isti Stefanus, Lupus, Iohannes, item Iohannes, Ambrosius, Lupus, Befanius, Teoderus, Ambrosius, Ursus, Rimolo, Iohannes, item Iohannes de Cevenna abitantes non longe ad curte Sancti Ambrosii que dicitur Lemuntas, Precto, Lupus, Laurencius, Ma[d]re[vertus, ursus, Urs]acio resedentibus in Madronino, Iohannes, Ursevertus, Petrus, Dominicus, Luvaldus, Raginaldus, Ursus abitantes loco Salvaniate, Munaldus, Mauricio, Dominicus, Iohannace, Stefanace et Laurencius abitantes locus qui dic[i]tur [Caltonico, isti] omnes servi cum lege esse debent monasterii Sancti Ambrosii et curtis Lemontas, set nessimus qua racionem se subtraere querant de servicio eiusdem monasterii et curtis et dicant se aldii esse. Unde iam ante os dies ad racionem edo Gaidullfu[s abba et Boniprandus advocatus] eiusdem monasterii presencia domni Andrei archiepiscopo et isti Ragifredi iudici, qui missi domni imperatoris erant, et iudicum seu relicorum stetimus, et ibi eos in iudicio servi a parte eiusdem monasterii conquisivimus. Set dum ic in palacio a domno et [iudice inquisiti dixissent ips]i aldii esse deberent et non servi, dedi ego Boniprandus advocatus vuadiam eorum per iudices recordatores aut noticiam probandum, qualiter iam ante [os] dies presencia iam dictis domno Andrei archiepiscopi et isti Ragifredi [iudici non aldii set serv]i eiusdem monasterii se manifestasent, et ipsi dederunt mihi vuadiam de placitum, ecce nos parati et in presencia abemus noticiam firmatam, qualiter isti omnes servi eiusdem monasterii et curtis Lemonta esse manifestaverunt. [Ad hec responderunt ipsi Stefanu]s, Lupus, Iohannes, item Iohannes, Lupus, Ambrosius, Befanius, Teoderus, Ambrosius, Ursus, Rimolo, Iohannes, item Iohannes, Ursevertus, Petrus, Dominicus, Luvaldus, Raginal[dua, Ursus, Munaldus, Mauricio, Dominicus, Ioha]nnace, Stefanace et Laurencius: Vere, sicut vos Gaidulfus aba et Boniprandus advocatus dixistis, ita per omnia actum est et taliter nobis per iudices recordatores aut noticia ad probandum vuadiam dedisti, sicut […..........con]stitutum est placitum per iudices recordatores aut noticiam a probandum et finem legiptimam faciendum. Cum ipsi taliter egissent, fecerunt auditores ipsi n[oticiam conscribi], que ut supra ipsi ab [ordine ostens]a et relecta, continebatur in ea inter cetera, qualiter villa Bellano in laubia solarii Sancti Ambrosii cu[rti]s ipsius i[n] iudicio presencia domni Andrei [sancte Mediolanensis ecclesie archiepiscopi et Ragifredi iudicis sancri palatii missi domni imperatori]s et […......no]biles omines intencionem abuisent Gaidulfus aba monasterii Sancti Ambrosii et Adelricus notarius advocatus ipsius [nec non L]upone, Stefa[nu]s, Ioh[annes,] i[tem Iohannes, Lupone, Ambrosio, Lupone, Bevanio, Teodero, Ambrosio, Ursone et Rimolo germani, Iohannes, item Iohannes de Civenn]a, Dagnolino, Prectone, Lupone, Laurencionem, Madreverto, Ursone [et Ursacione de loco Madronino, Iohannes, Urseverto, Petr]us, Dominicus, Lu[valdus, Raginaldus, Ursus de Selvaniate, Munaldus, Mauritio, Magioriano, Dominicus, Iohannes, Stevanace et Laurentius de Caltonico pago co dicitur Lemontas prope laco Comacino. Quesierunt ipsi Gaidulfus abba et Adelricus notarius et advocatus ipsius monasterii qua] rencione de servicium eorum supradicti ominibus quod [...se subtrahere vellent. Ad hec responderunt ipsi omines se esse servi] eiusdem curtis Lemontes et [monasterii Sancti Ambrosii, eo quod...]

DD B I, pp. 188-192, n. LXX

Castagnetti 1968; Padoa Schioppa 2015, pp. 120-121.