Novara, Archivio Storico Diocesano, Documentario Episcopale I, n. 2 (Rotolo dei Diplomi, n. 21)
source date: [911 july 19] [Novara] [X]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei aeterni. Berengarius divina favente clementia rex. Quia regalis celsitudo opressis et necessitatem patientibus sublevationis atque defensionis auxilium semper prebere debet, noverit omnium fidelium sancte Dei Eclesie nostrorumque presentium scilicet hac futurorum industria, hoc homines, id sunt: Leo iudex domni regis et vicedomino sancte Novariensis eclesie, Vuarnempertus scavinus, Petronaus et Teupertus germanis, Domnolo, Benedictus, item Benedictus filius quondam Uvedei, et tercio Benedictus, Angelbertus, item Angelbertus, Ursus, Vualpertus germanis, Aredeo, Peredeo, Dominicus, Stephanus germanis, item Stephanus, Simpertus, Gausus notarius, Vuidelbertus, item Teupertus, Vualfredus germanis, Teuderadus, habitatores in vico Galiate, Vuido de ipso loco, Rimfredus, Amelfredus et Martinus germanis, Alpertus, Arisusus de vico Berconate, ad nos venerunt postulantes atque [pet]entes, pro persecucione Paganorum atque malorum Christianorum virorum licentiam daremus in suorum proprietatem castellum hedificandi. Quorum peticionibus pro Dei amore nostreque anime mercede assensum prebentes, ut castrum, propugnacula, bertiscas ad expugnandum, prout volunt, hedificent concessimus, per huius paginam inscriptionis iubentes atque precipientes, ut nullus comes, vicecomes atque sculdassio nullusque publicus [minister] vel quelibet magna parvaque persona predictos homines suorumque heredes super hoc distringere, molestare, aut aliquid exquerire quod iniustum aut contra legem videtur aliquo modo presumat, sed liceat eis in ipso castro residentibus pro mercede anime nostre quiete vivere absque publica inquietudine; ita ut nullus audeat in ipso castro eos pignorare, aut violenter intrare, aut placitum inibi tenere, aut in eorum mansionibus sedere absque eorum voluntate pertemptet, sed liceat eis sub nostro mundburdo pro mercede anime nostre quiete vivere et manere. Si quis autem contra hoc nostrum mundburdum predictos homines inquietare aut molestare vel pignorare aut angariare presumpserit, vel quicquam quod iniustum aut contra legem videtur eis fecerit, C libras auri agnoscat se esse compositurum, medietatem camere nostre et medietatem predictis hominibus suorumque heredibus vel cui super hoc aliqua fuerit ingesta molestia. Quod ut verius credatur [et] diligentius observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter insigniri iussimus. Signum domni Beengarii serenissimi regis. Iohannes notarius iussu regio recognovi et subscripsi. Data XIIII kal. Aug., anno incarnationis dominice DCCCCXI, domni vero Berengarii serenissimi regis XXIIII, indictione XIIII. Actum Novaria. In Christi nomine feliciter.

DD B I, pp. 208-210, n. LXXVI

Andenna 1985.

Questo diploma ha una stretta relazione con DD B I, pp. 222-224, n. LXXXIII: sono entrambi datati a Novara e concessi in favore di Leone vicedomino della chiesa di Novara.