Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, III 28
source date: [907 January 1/913 December 31] [Per la datazione si fa riferimento agli anni di
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei aeterni. Berengarius divi[na favente cle]mentia rex. Quia ubique regalis tuitio et totius protectionis umbraculum persistere [co]nvenit praecipue sacris ac venerabilibus locis regia defensio pro regni nostri augmentu adhibenda censetur. Ideoque noverit omnium fidelium sanctae Dei Aeclesiae nostrorumque presenitum scilicet ac futurorum industria, quoniam Petrus venerabilis abbas mo[naster]ii [siti] in N[onantula nostr]am clementiam enixius postulaverit, quatenus se eiusque omnia sui monasterii monachis cum universis aeclesiis atque capellis suis totaque domo cultili praecipue aeccle[siam Sanctae Ma]riae goe[ni]tricis domini nostri Iesu Christi sitam super ripam fluvii Burriane ubi vocatur Piscariam praedicti monasterii cum universis aedificiis suis [et] omnium suorum hominum ibi aspi[cien]tium cum paludibus et piscariis a fluvio Bundino usque in loco qui dicitur Spino, colonis et omnibus massariciis cum ceteris curtibus atque cum omnibus earum appendiciis, servis et ancillis, aldionibus et ald[iani]s cu[nct]isque ad se pertinentibus pro Dei amore et beatissimi confessoris atque pontificis Silvestri corporis devotissima veneratio[ne] et cum omni integritate usque ad finem presen[tis vitae] sub nostra regia auctoritate recipere dignaremur. Quod tam pro Dei amore quamque pro iam dicti sancti Silvestri devo[ta int]ercessione audientes, cuius sacri corporis gl[eba i]n eclesia prefati monasterii humata quiescit, eundem abbatem suosque monachos et familiam atque massarios seu colonos libe[ros] et servos, masculos et foeminas utriusque sexus, praecipue praenominatam Piscariam pertinentem ad curtem Sancte Mariae super ripam Burriane fluvii de iam dicta abbatia sub nostra defensione perenniter recepimus, quatenus nullus marchio, comes, episcopus aut alicuis ordinis vel dignitatis magna parvaque persona praenominatum abbatem aut suos monachos eiusque familiam qualibet iniusta occasione molestare praesumat, aut in rebus vel praediis atque possessionibus ipsius coenobii aliquam audeat facere controversiam. Nullus quoque Papiensis, aut Cremonensis, Ferariensis vel Comaclensis, sive Veneticus aut aliquis magnus vel parvus minister cuiuslibet ordinis in toto nostro Italico regno existens in eiusdem monasterii paludes vel piscariis aut c[u]culariis navigando transire vel quascumque piscationes cum alico piscationis argumento introire praesumat, nisi forte ad abbate illius monasterii vel a praeposito qui in praedictam Piscariam pro tempore ordinatus fuerit eis ire aut piscare concesserit. Sed liceat praedicto abb[ati] et praepositi iam dicte celle cum universis possessionibus predicti monasterii quieto et pacifico ordine usque in perpetuum nullo contradicente permanere. Si quis vero contra has [nostre] co[ncess]ionis litteras ire vel aliquas molestationes facere praesumpserit, inmunitatem nostram, hoc est triginta libras argenti optimi persolvere eis regali nost[ra au]ct[oritate precipimu]s, medietatem palatii nostri et medietatem praedicti coenobii. Ut autem cercius credatur et ab omnibus diligentius observetur, anuli nostri inpressione subter adsig[nari iussimus]. (SI D) [Data...gloriosi]ssimi[...] fe[licite]r, amen.

DD B I, pp. 217-220, n. LXXXI.

Schiaparelli afferma che l'abate Pietro III sia stato in carica fino al 911, proponendo tale anno come termine ante quem per la datazione.