Reggio Emilia, Archivio Capitolare (DD B I, pp. 222-224, n. LXXXIII)
source date: [912 june 9] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei aeterni. Berengarius rex. Noverit omnium industria fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum, qualiter sepius disceptionem actam venerabilis Regensis episcopus Petrus inter se et Vuifredum comitem de quibusdam rebus Regensi ecclesiae pertinentibus, hoc est de capella Sanctae Marie que dicitur in Turricella, usque ad nostrae serenitatis aures detulerit. Cuius negotii causam usque ad palatini nostri iuditii discussum perduximus. In quo examinis iuditio residentibus nobis in nostro regali auditorio, presentibus Aichone venerabile Mediolanensi archiepiscopo atque Iohanne Ticinensi aliisque complurimis coepiscopis, abbatibus, commitibus, omnibus palatinis iudicibus, nec non maxima fidelium nostrorum manu inter astante, V id. iun. in palatio Ticini, audita ex utraque parte causa legalique iuditio terminata, revestivit nobis presentibus iam dictus Vuifredus revictus de supradicta Sanctae Marie capella et castro inibi facto vicarios Sanctae Marie et Sancti Prosperi, quorum videbatur esse proprietas. Ex hinc facta notitia, adiit nostram celsitudinem venerabilis sepe dictus pontifex Petrus, ut quia seculum in male positum multas iniurias fraudulentas sanctae Dei Ecclesiae cotidie inferre laborat, quatinus eandem causam coram nobis devictam in nostri mundiburdii tuitione susciperemus, et ex hoc advocati atque vicarii Sanctae Dei genitricis virginis Marie et Sancti Prosperi fieremus ob peccatorum nostrorum remissionem. Cuius petitionibus a vice sanctorum nobis oblatis non audentes contra ire, iussimus exinde hoc nostre defensionis mundiburdium scribere, ut ipsi nostri vicarii pro nobis sint coram Deo, quatinus ab hodierna die quod est V id. iun. et deinceps nulla potestas magna vel parva audeat impedire locum ipsum vel aliquem ibi commanentem de qualicumque comitatu actenus ibi conductum, non masculum, non feminam, sed sicut sunt ibi consiti sic permaneant sub nostra defensione muniti, neque de ullo negotio piscationis vel venundationis in nullo fluvio iuris nostri navigantibus, vel per terram euntibus, aut in foro mercantibus ullus actor presumat eis vim inferre aut theloneum tollere, sed ubiubi fuerint, sint salvi et defensi per nostrae defensionis amorem pariter et timorem. Quod si aliquis, quod non credimus, contra hoc decreti nostri mundiburdiale institutum ad lesionem inire temptaverit, mancosos aureos duo milia poena multatus exsolvat. Et ut in Dei nomine haec nostra auctoritas firmiorem habeat statum et a fidelibus nostris verius credatur et diligentius observetur, anulo inpressionis nostre iussimus insigniri. Iohannes notarius iussu regio recognovi et subscripsi. (SR) (SI D). Data V id. iun., anno dominice incarnationis DCCCCXII, domni Berengarii piissimi regis XXV, indictione XV. Actum palatio Ticinensi. In Dei nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 222-224, n. LXXXIII