Milano, Biblioteca Ambrosiana, D I, n. 20
source date: [912 july 23] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Berengarius rex. Si regalis munificentia sanctas Dei ecclesias et venerabilia loca temporali custodia protegit, morem suorum predecessorum equiperat et perpetua stabilitate in aeterna gaudia a Domino suscipitur, eisque continuo perfrui nequaquam ambigitur. Proinde noverit omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria, Iohannem sanctae Ticinensis eclesiae episcopum nostrae serenitatis humiliter exorasse clementiam, quatenus Risinde venerabili abbatissae monasterii Deodote regali auctoritate edificandi castella concedere dignaremur licentiam in prediis et possessionibus praefati monasterii in nostro Italico regno adiacentibus ubicumque utilius et melius visum fuerit pro persecutione et incursione Paganorum. Cuius petitionibus assensum prebentes, iam fatae abbatissae Risindae nostrae videlicet speciali oratrici in rebus et possessionibus sui monasterii quod Deodete nominatur per hoc nostrum preceptum edificandi castella in oportunis locis licentiam attribuimus una cum bertiscis, merulorum propugnaculis, aggeribus atque fossatis, omnique argumento ad Paganorum deprimendas insidias. Concedimus etiam saepe dictae abbatissae incidere et claudere vias publicas circa ipsa castella ad tutamen et firmamentum sui, aliis donatis per quas publicus meatus incedat. Quam etiam Risindam abbatissam et sua castella omniaque sui monasterii predia una cum servis et ancillis, libellariis, colonis suisque commendaticiis sub nostrae emunitatis atque defensionis praeceptum recepimus, ut nullus dux, comes, vicecomes, sculdassio, gastaldio, decanus aut aliqua magna parvaque persona infra potestative ingrediens placitum custodiat, neque teloneum exquirat, aut infra ipsa castella publicas exigat functiones, sed omnia sint in potestate et dominio eiusdem Risindae abbatissae suisque successoribus, amota totius publicae partis contradictione. Si quis igitur hoc nostrae auctoritatis et defensionis preceptum infringere vel violare temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camerae nostrae et medietatem praedictae Risindae venerabili abbatissae suisque successoribus. Quod ut verius credatur et diligentius observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter insigniri iussimus. Signum domni (MF) Berengarii serenissimi regis. Iohannes cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI D). Data X kal. aug., anno dominicae incarnationis DCCCCXII, domni vero Berengarii serenissimi regis XXV, indictione XV. Actum Papie. In Christi nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 224-226, n. LXXXIV

De Angelis Cappabianca 1981; Rosenwein 1996; Rossetti 1975.