Milano, Biblioteca Ambrosiana, D I, n. 21
source date: [913 august 10] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeteni. Berengarius rex. Si sanctis ac venerabilibus locis temporalis subsidii opem inpendimus, ad cumulum divinae remunerationis id nobis pertinere confidimus. Proinde noverit omnium fidelium sanctae Dei Aecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria, quoniam Risinda religiosissima monasterii Deodote abbatissa per Iohannem reverentissimum sancte Ticinensis ecclesiae episcopum devota supplicatione nostram exoravit clementiam, quatenus eidem sancto ac venerabili monasterio quandam partem muri publici civitatis Papie habentem in longitudine pedes legitimos nonaginta unum iure proprietario pro utilitate atque oportunitate prefati monasterii usque in perpetuum concedere dignaremur, cui a septentrionali parte infra murum ipsius civitatis adiacet hereditas Gotfredi, ab or[iente] vero et occidente atque meridie circumcingitur possessionibus iam dicti monasterii. Cuius precibus acclinati et amore Dei sanctaeque semper virginis Mariae succensi, eundem murum prefato monasterio perpetualiter concedimus et largimur, ac de nostro iure et dominio in eius ius et dominium transfundimus ac delegamus in integrum, sicut pretaxata declarant confinia, hoc in mandatis dantes, ut eundem murum pars prefati monasterii frangat et portas ad utilitatem ipsius sancti loci faciat et quodcumque voluerit edificium potestative inibi construat nostra magnifica et regali auctoritate, sopita omni publica repetitione. Si quis igitur hoc nostrae concessionis preceptum infringere vel violare temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camerae nostrae et medietatem predicte Risindae venerabili abbatissae eiusque successoribus. Quod ut verius credatur et [di]ligentius observetur, manu propria roborant[e]s de anulo nostro subter insigniri iussimus. Signum domni (MF) Berengarii serenissimi regis. Iohannes cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI D). data III id. aug., anno dominicae incarnationis DCCCCXIII, domni vero Berengarii pissimi regis XXVI, indictione prima. Actum Papie. In Christi nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 242-243, n. XC

Una terra presso il muro della città di Pavia e parte di esso erano stati concessi da Lotario I il 6 maggio 839 (DD Lo I, pp. 117-119, n. 38) e poi da Ludovico II il 14 aprile 871 (MGH DD Lu II, pp. 170-171, n. 53).