Reggio Emilia, Archivio Storico Diocesano (DD B I, pp. 245-247, n. XCII)
source date: [913 october 8] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Berengarius divina providentia rex. Si sanctarum ecclesiarum loca [di]terimus ad aucmentum et earum praedia pro Dei amore et nostrorum peccatorum remissione examplaverimus, credimus id nobis fore profuturum non solum ad animae nostrae salutem verum etiam ad regni nostri diuturnum stabilimentum. Unde notum esse volumus omnibus sanctae Dei Ecclesiae nostrisque fidelibus tam praesentibus quamque futuris, qualiter venerabilis et dilectissimus fidelis noster Petrus Regensis episcopus adiit nostram clementiam per interventum reverentissimi Adalberti Pergamensis episcopi, quatinus de nostri iuris rebus suppleremus ecclesiae suae aucmentacionem, hoc est ut Beatae Dei genitrici Mariae et Sancto Prospero per praeceptum nostrum concederemus pro animae nostrae remedio quamdam braidam iuris nostri quae dicitur in Prato Pauli uno miliario ab urbe Regia coniacentem, ab ortu solis vergentem de publica via a sinistra manu, habentem centum octaginta iuges et coniacentem terminis, ab uno latere terram Sancti Prosperi, alio latere fossam Maximam, [tercio la]tere terram Sanctae Mariae de Canonica, quarto latere viam publicam euntem Bononiam cum omni integritate et adiacentiis earum infra suprascriptos fines coniacentibus. Quorum petitionibus animum clementiae nostrae inclinantes, iussimus ex[inde] Beatissimae Dei genitricis virgini Mariae et Sancto Prospero, sicut nobis iam dictus reverentissimus episcopus Regensis Petrus postulavit, praeceptum perdonacionis nostrae scribere pro emolumento animae nostrae, ut, sicut eis sumus in aucmento ad presens, ita prosint nobis in futuro ad veniam clementes exoratores, quatenus ab hodierno die et deinceps habeat, teneat, possideat [fruaturque iam dicta ec]clesia iure perpetuo supradictam braidam cum terrulis suprataxatis ad eandem braidam respicientibus, omnibus contradictoribus pseudis super hoc cl[em]entiae nostrae praecepto multando exclusis. Ita ut qualiscumque persona si marchio, [comes, viceco]mes, vel [u]lla tirannica persona [magna vel parva] quoquo modo hanc perdonaci[onem infringere temptaverit, omni tempo]re maneat nostris causidicis legibus subiacens obnoxius, et auri optimi lib[ras...] coactus exolvat, medietatem palacii nostri camerae, medietatem [cum ipse damn]um perpere intulit. Et ut haec inrefragabilis auctorita[s statum] per multos annorum orbes stabiliorem ac firmior[em] habeat, permane[ad et ab omnibus] fidelibus nostris presentibus atque futuris verius credatur et diligen[tius observetur, manu] firmitatis nostrae subsignavimus atque anuli nostri roboracione insigniri i[ussimus]. Signum domni (MF) Berengarii piissimi regis. Iohannes notarius ad vi[cem Ardin]gi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI D). Data VIII id. octobris, anno incarnacionis dominicae DCCCCXIII, regni vero domni [Ber]engarii piissimi regis XXVI, indictione [I]I. Actum Ticinensi palacio. In [Dei nomine] feliciter, amen.

DD B I, pp. 245-247, n. XCII