Tortona, Archivio Capitolare, copia membr. not. 1514 novembre 13.
source date: [915 February 1] [Pieve di Coriano (Mantova)] [1514]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Berengarius gratia Dei rex. Si sanctis ac venerabilibus locis munificentiam quamlibet tribuimus largitatis, presentis eterneque vite remunerationem adipisci non titubamus. Idcirco omnium sancte Dei Ecclesie fidelium nostrorumque presentium ac futurorum comperiat solertia, qualiter Beatus sancte Terdonensis ecclesie venerabilis episcopus per Ioannem Ticinensem et Liutardum Cumanum venerabiles presules nostre sugessit maiestati, ut teloneum et districtum et omnem publicam functionem, sicut hactenus investita plebs de Viqueria fuerat, confirmaremus et corroboraremus. Insuper etiam aqueductum de Stafulla ad molendina construenda ad opus eiusdem plebis per quamcunque terram que nostre pertineret regie potestati, et ut nullus in eodem aqueductu sine sua suorumque successorum licentia molendinum construere audeat, concedere ac donare dignaremur. Quorum petitionibus assensum prebentes, eidem plebi in honorem sancti Laurentii constructe teloneum, districtum et omnem publicam functionem, sicut hactenus tenuit et investita fuit, per hoc nostrum preceptum confirmamus et corroboramus. Insuper etiam largimur et concedimus, ut aqueductum de Stafulla ad molendina conficienda ad opus predicte ecclesie sive per nostram regiam terram sive per publicam viam deducat, et si aliqua regia terra ibi vicina est ubi molendinum possit construi ad opus ipsius ecclesie, quantum necesse est ex eadem accipiat terra, et publicam, si opus est, viam incidat. Statuimus quoque et interdicimus, ut nemo in eodem aqueductu, quem prefatus episcopus vel sui successores fecerint, conficiendi molendinum potestatem habeat nisi consensu et licentia episcopi qui pro tempore in eadem Terdonensi ecclesia fuerit. Si quis igitur huius precepti violator extiterit, auri optimi manchosos mille componere cogatur, medietatem camere nostre et medietatem rectoribus ipsius ecclesie. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria roborantes anuli nostri impressione subter insigniri iussimus. Signum serenissimi (M) Berengarii regis. Iohannes episcopus et cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et [subscripsi]. Data kalendis februarii, [anno] dominice incarnationis DCCCCXVIIII regni domni Berengarii piissimi regis XXVIIII, indictione VIII, Actum in Coriano, feliciter.

DD B I, pp. 250-252, n. XCV