Brescia, Biblioteca Queriniana, Codice diplomatico bresciano, sec. X, perg. n. XLIX (cartella dei diplomi con sigillo).
source date: [915 march 4] [Verona]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Berengarius rex. Noverit omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria, Berchtam religiosissimam monasterii Sanctae Iulie abbatissam dilectamque filiam nostram suppliciter nostram exorasse clementiam, quatenus quandam viam publicam in circuitu castelli prefati monasterii quod Sendali dicitur, discurrentem finibus comitatus Brixiensis in pago et fundo Temolina, eidem monasterio iure proprietario ad incidendum concedere dignaremur. Cuius precibus acclinati, eandem viam publicam existentem in circuitu prefati castelli monasterio Beate Iuliae iure proprietario ad incidendum et fossata facienda omneque monitionem edificandam et quicquid voluerit faciendum concedimus et largimur, et de nostro iure et dominio in eius ius et dominium transfundimus et donamus ad habendum, tenendum, alienandum commutandum, et quicquid voluerit faciendum, alia tamen via per quam publicus meatus discurrat. Si quis igitur hoc nostrae auctoritatis et concessionis preceptum infringere temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras triginta, medietatem camerae nostrae et medietatem predicte Berchte abbatissae filiae nostrae suisque successoribus. Quod ut verius credatur et diligentius observetu[r, m]anu propria roborantes de anulo nostro subter iussimus insigniri. Signum domni (MF) Berengarii serenissimi regis. Iohannes cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI n. II). Data IIII non. Mar., anno dominicae incarnationis DCCCCXV, domni vero Berengarii serenissimi regis XXVIII, indictione III. Actum Verone. In Christi nomine f[e]liciter, amen.

DD B I, pp. 253-254, n. XCVI