Piacenza, Archivio del Capitolo della Cattedrale, Cassettone C, n. 19.
source date: [915 july 26] [Senna Lodigiana]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Berengarius rex. Cunctis sanum sapientibus liquet, quod si circa ecclesias Dei eisque canonica offitia exhibentes nostrae tutelae defensalum adhibemus et sibi collata benefitia nostrae auctoritatis titulo confirmamus, illos pro nobis devotiores in divinis reddimus ac per hoc nostrae regiae dignitati supernum repropitiari auxilium non diffidimus. Proinde noverit omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum devota sollertia, quoniam Vuido sanctae Placentinae ecclesiae reverentissimus pontifex dilectusque fidelis et devotus auricularius noster quasdam curtes sui episcopii, quas inferius declarabimus, a malis et perfidis hominibus dudum usurpatas et a sua ecclesia iam poene sublatas legali iuditio acquisivit, easque pro Dei amore et remedio animae nostrae suaeque animae salvatione partem sacerdotibus et universo clero Sanctae Iustinae inibi canonice ordinatis tribuit, partem vero canonicis Beati Antonini martyris perpetuo concessit, ac per hoc sicut ipse Vuido episcopus curtem unam in loco et fundo Tuna cum omnibus suis rebus et possessionibus et aliam curtem in loco et fundo State cum omnibus suis appenditiis seu et tertiam curtem in loco Bibiano positam cum universis ad se pertinentibus, sacerdotibus et clero matris ecclesiae Beatissimae Iustinae aeternaliter tradidit, et quemadmodum idem Vuido episcopus quandam curtem in loco et fundo Flabiano in valle videlicet fluvii Tidonis adiacentem sub integritate canonicis Sancti Antonini martyris ad habendum statuit. Ipsius episcopi precibus et humillimis supplicationibus, nostrae auctoritatis titulo sacerdotibus et clero in ecclesia Beatae Iustinae canonice ordinatis seu in ecclesia Sancti Antonini Deo omnipotenti famulantibus canonicis sub integritate sui prenominatas curtes nec non et quandam mansionem in civitate Papia iuxta curtem Placentini episcopatus sitam, quam Odelbertus Radeverti quandam filius pro amore et remedio animae iam dicti episcopi canonicis Sanctae Iustinae iure proprietario concessit, qui idem Odelbertus eandem mansionem a quodam Petro qui aurifilarius dicitur per cartulam acquisivit, confirmamus nostrique precepti pagina corroboramus, tam presentibus sacerdotibus et canonicis quamque eorum successoribus usque im perpetuum, una cum casis, terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, stationibus, aquis aquarumque decursibus, molendinis, piscationis, servis et ancillis, aldionibus et aldianis, montibus, vallibus, planitiebus, pinsionibus, cunctisque reddibitionibus, seu cum omnibus quae dici aut nominari possunt ad prenominatas curtes pertinentibus vel aspicientibus in integrum ad habendum, tenendum, possidendum et fruendum, atque canonica censura perpetualiter disponendum, remota totius potestatis inquietudine vel contradictione. Statuimus preterea atque sancimus, ut nullus pontifex qui in eadem ecclesia pro tempore fuerit nullusque dux, comes, vicecomes, sculdassio, gastaldio aut aliqua magna parvaque persona in iam prescriptas curtes aeu alias illorum sacerdotum proprietates acquisitas et acquirend[as n]ec non in eorum castella, quae in suis videlicet hereditatibus constructa sunt, ingredi potestative audeat, nullamque reddibitionem, quae ad publicam pertinere videtur partem, inibi exquirere studeat, vel eosdem sacerdotes et canonicos de illorum reb[us acquisitis] et acquirendis absque legali iuditio devestire audeat, nihilque quod contrarium aut contra legem videtur ill[is inferat, sed lic]eat eis, omnium hominum inquietudine poeitus remota, tranquille et pacifice degere atque pro maiestate n[ostra et regni nostri augmento] altissimum Dominum exorare. Si quis igitur hoc nostrae auctoritatis et confirmationis preceptum infringe[re temptaverit, sciat se] compositurum centum libras auri optimi, medietatem camerae nostrae et medietatem sacerdotibus et canonicis Sanctae Iustinae et Sancti A[nto]nini eorumque successoribus. Quod ut verius credatur et diligentius observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter insigniri iussimus. Signum domni (MF) Berengarii piissimi regis. Iohannes cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI D). Data VII kal. Aug., anno dominicae incarnationis DCCCCXV, domni vero Berengarii piissimi regis XXVIII, indictione III. Actum in Sinna. In Christi nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 259-262, n. XCIX