Bergamo, Biblioteca Civica Angelo Mai, Pergamene Lupi, Salone, cass. 3, G, cassetto F, n. 12.
source date: [915 September 1] [Coriano]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Berengarius rex. Omnibus sanctae Dei Ecclesiae fidelibus notum fieri volumus, Adalbertum venerandum sanctae Pergamensis sedis antistitem nostrae proclamasse mansuetudini suam ecclesiam habuisse mansiones et solarium in Ticinensi civitate in loco qui dicitur Faramania, et inminente persecutione Hungrorum propter munitionem ipsius civitatis a civibus et domus destructe fuerint et murus civitatis edificatus sit super terram suae ecclesiae et suam, sicut nunc constructus esse videtur, ideoque se absque episcopali domo in predicta civitate esse dicebat. Et quia ita fuisse conperimus, omnes opressos consolari cupientes maximeque ecclesias et Christi sacerdotes, dignum duximus, ut in eodem loco qui dicitur Faramania super murum ipsius civitatis licentiam habeat ex nostra parte et potestatem quodcumque voluerit edificium construendi tam ipse quamqe eius posteri, et via quae ibi ab occidente ad orientem dirigitur, quia satis muro predicto proxima est, non iuxta murum usque ad posterulam sed a meridiana parte suae terrae inter se et Sancti Petri Sanctaeque Tecle terram dirigatur, quia ad hanc previdendam Iohannem Ticinensem direximus episcopum. Extenditur autem murus ipse, cuius proprietatis suaeque ecclesiae licentiam concessimus edificandorum edificiorum, usque ad perticas legitimas duodecim. Si quis igitur hoc nostrae auctoritatis et concessionis preceptum infringere vel violare temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras quinquaginta, medietatem camerae nostrae et medietatem predicto Adalberto episcopo suisque successoribus. Quod ut verius credatur et diligentius observetur, manu popria roborantes de anulo nostro subter iussimus insigniri. Signum domni (MF) Berengarii serenissimi regis. Iohannes cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI D). Data kal. Septemb., anno dominicae incarnationis DCCCCXV, domni vero Berengarii serenissimi regis XXVIII, indictione IIII. Actum curte Curiano. In Christi nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 262-264, n. C