Novara, Archivio Storico Diocesano, Documentario Episcopale, I, n. 2 (Rotolo dei Diplomi, n. 6)
source date: [Between 911 and December 915] [L'anno 911 è considerato da Schiaparelli termine
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In virtute et misericordia omnipotentis Dei. Berengarius gratia Dei rex. Si fidelium nostrorum peticionibus regalis munificentie effectum inpendimus, devotiores eos ad nostra obsequia reddimus et ad eterne retributionis munera proficere nobis non dubitamus. Quapropter omnium [fidelium] sancte Dei Eclesie nostrorumque presentium scilicet ac futurorum comperiat industria, qualiter Iohannes sancte Ticinensis eclesie venerabilis episcopus et Oldericus comes et marchio sacri palatii nostri consiliarius fideles nostri suppliciter nostram petierunt maiestatem, quatinus pro iminenti sevorum Ungrorum vastacione cuidam fideli nostro Leoni sancte Novariensis eclesie vicedomino in propriis suis rebus finibus Plumbiensis commitatus in vocabulis, villulis, id sunt Peronate, Terdoblade, Cammari et Galiade, concederemus licentiam hedificandi castella necessaria noscuntur, videlicet merrulos, fossata, bertiscas atque spizatas. Quorum petitionem utillimam considerantes ac predicti Leonis fidelitatem animadvertentes, ita fieri annuimus, hoc nostre concessionis pragmaticum scribi iubentes, quo eidem Leoni concedimus licentiam castella hedificandi in predictis locis cum omnibus nocessariis instrumentis superius postulatis, et per hoc largimur ei potestatem inibi faciendi annuales mercationes, et perdonamus omnem publicam reddibitionem omnemque theloneum vel exibitionem, ut nullus rei publice minister habeat licentiam inibi aut ubicumque in eiusdem rebus suiscumque pertinentibus predictam redibitionem vel exibitionem exigere, sed liceat et siusque heredibus ac proheredibus eadem castella cum ipsis mercationibus in nostra mercede sine omni publica inquisitione habere, tenere, ac quieto ordine possidere. Si quis autem contra hoc nostre concessionis preceptum agere temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras LX, medietatem kamere palatii nostri et medietatem sepe dicto Leoni suisque heredibus vel quibus ipse concesserit.

DD B I, pp. 266-268, n. CII

Rossetti 1975.

Rossetti 1975 sostiene che il diploma fu emanato tra l'inizio del 915 (anno a partire dal quale Olderico è nomintato con i titoli di marchio e comes) e prima del dicembre 915 (quando Berengario I ottenne il titolo imperiale).