Novara, Archivio Storico Diocesano, Documentario Episcopale, I, n. 2 (Rotolo dei Diplomi, n. 14)
source date: [Between 911 and 915] [Il termine post quem è l'inizio dell'episcopato di Giovan
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Berengarius gratia Dei rex. Si sacri fidelium nostrorum precibus ad venerabilia sanctorum loca ex rebus publicis more predecessorum regum videlicet et imperatorum quelibet dona conferre gratanter studuerimus, id nobis procul dubio ad anime nostre salutem et ad vitam capescendam proficere confidimus sempiternam. Quapropter omnium fidelium sancte Dei Eclesie nostrorumque presentium scilicet ac futurorum comperiat sollertia, qualiter Iohannes sancte Ticinensis eclesie venerabilis episcopus deprecatus est nostram clementiam, ut ei concederemus, quatinus ipse circa plebem sue eclesie que nuncupatur Celavinnio quandam munificentiam constitueret ob timorem Ungrorum, qui pene omnes Italie eclesias ad nihilum redegerunt. Nos vero iustam eius considerantes peticionem, ob amorem Dei ita fieri annuimus, viamque publicam ei concessimus ad eandem munificentiam construendam. Percipientes ergo iubemus, ut nullus exactor rei publice infra eandem firmitatem teloneum accipere, aut placita tenere, vel hominem distringere, aut mansionaticum dare presumat, sed liceat eis qui ibi habitant pacifice ac quiete vivere, sine omnium nostrorum [hominum] molestacione degere, sintque in potestate prenominati presulis sueque eclesie. Si quis vero quoquo tempore contra hoc nostre donationis et libere concessionis preceptum insurgere aut contra ire temptaverit, sciat se compositurum iam dicte eclesie parti auri optimi libras XX, medietatem palatio nostro et medietatem supradicto presuli sueque eclesie. Quod ut verius credatur et a nostris fidelibus diligentius observetur in posterum, manu propria subter roboravimus et anuli nostri inpressione nsigniri iussimus.

DD B I, pp. 268-269, n. CIII

Rossetti 1975.