Novara, Archivio Storico Diocesano, Documentario Episcopale, I, n. 2 (Rotolo dei Diplomi, n. 17)
source date: [Between 912 and 915] [Il termine post quem è proposto da Schiaparelli sulla bas
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

...Si fidelium nostrorum petitionibus regalis munificentie effectum inpendimus, devotiores eos ad nostra obsequia reddimus et ad eterne retributionis munera proficere nobis non dubitamus. Quapropter omnium sancte Dei Eclesie nostrorumque fidelium presentium scilicet ac futurorum comperiat industria, eo quod ob immensas sevorum Ungrorum persecutiones, nostra accepta licentia, Ieronimus sancte Ticinensis eclesie subdiaconus in propriis rebus suis finibus comitatus Ticinensis villa Figaria castellum hedificavit; unde per Vuifredum commitem nostrumque consiliarium suppliciter nostre accessit maiestati postulans, quatinus idem castellum sub regalis nostre tuitionis mundburdo susciperemus, ac per nostre concessionis paginam mercatum inibi fieri permitteremus. Nos itaque considerantes ratam prefati Vuifredi comitis dilectique consiliarii nostri peticionem ac predicti Hieronimi subdiaconi fidelitatem continuumque eius in nostro obsequio servitium, ita fieri annuimus, hoc nostrum preceptum fieri iubentes, per quod concedimus sepe nominato Hieronimo subdiacono in suprascripto castello mercatum facere vel negotiatoribus aut quibusque hominibus, cum oportunum fuerit, negotiationum commertia tam infra idem castellum quam circa exhibere, ita quidem, ut quicquid ex mercimoniis quam ex quacumque causa ad nostram regiam partem a re publica exigi debuit, ad partem suam prefatus Hieronimus subdiaconus vel quibus ipse dederit proprietario iure exigant ac requirant, omni nostra successorumque nostrorum seu publica molestacione ac cuiuslibet persone inquietudine remota. Nostrum insuper mundburdum fieri precipientes, ut nullus presul, dux, comes aut quilibet rei publice minister vel regni nostri magna parvaque persona in eodem aut circa nominati Hieronimi subdiaconi castello mansionaticum habeat, vel placitum teneat, seu teloneum aut aliquam functionem publicam exigere presumat, ac neque infra circaque eandem munitionem aliquam molestiam pretaxato Ieronimo suisque hominibus vel eiusdem castelli habitatoribus ingerat, sed in nostra mercede prefatum castellum pacifice possideat, omni molestacione aut inquietudine vel invasione cuiuscumque hominis repulsa. Si quis autem contra hoc nostre concessionis preceptum vel tuitionis mundburdum agere temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras LX, medietatem palatio nostro et medietatem sepe dicto Hieronimo subdiacono vel quibus ipse concesserit.

DD B I, pp. 273-274, n. CVI