Arezzo, Archivio Capitolare, Canonica, 138
source date: [916 January 2] [Stile dell'incarnazione, anno di regno e di impero di Berengari
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[In nomine domini Dei eterni. Berengarius divina favente clementia [imperator augustus. Notum sit omnibus fideli]bus sancte Dei Aecclesie [nostrisque presentibus et futuris, qualiter ob amorem Dei omnipoten]tis et ob reme[dium anime nostre nostrorumque predecessorum perd]onavimus sancte Aritine ęcclesię in qua [beati Donati martiris] Christi corpus humatum quiescit, cui etiam ęcclesię Petrus, [venerabilis episcopus dilectu]sque fidelis noster preesse dignoscitur, quandam ęcclesiam Sancti Marini cum suis pertinentiis et [Piun]ta c[um omnibus s]uis appenditiis nec non Gratigiata cum omnibus suis pertinentiis, sicut olim de [comitatu Areti]no sub integritate pertinuerunt una cum casis, terris, v[ineis, campis, pratis, pa]scuis, silvis, salectis, sacio[nibus], aquis aquarumque decursibus, molendinis, piscationibus, servis et ancillis, a[ld]ionibus et [aldian]is, montibus, vallibus, planitiebus seu cum omnibus ad eadem tria loca pertinentibus. Haec omnia de nostro iure et dominio in pre[fate ecclesie] ius et dominium omnino transfundimus atque donamus ad habendum, tenendum, comutandum [et] fruendum, qualibet ęcclesiastica censura amota totius publice partis contraditione aut invasione vel molestia cuiusquam. Si quis igitur hoc nostrum imperiale preceptum infringere vel violare temtaverit, sciat se conpositurum auri optimi libras centum, medietatem camere nostre et medietatem Petro, eiusdem ęcclesię episcopo suisque successoribus. Quod ut verius credatur et diligentius observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter insigniri iussimus. Signum domni (M) Beren[garii piissimi imperatoris. Iohannes episcopus et] ca[ncellarius ad vicem Ardingi, episcopi et archicancellarii, recognovi et subscripsi.] Data IIII nonae ianuarii, anno dominice incarnationis DCCCCXVI, domni vero Berengarii piissimi regis XXVIII, imperii autem sui primo, indictione IIII. Actum Mucello in Christi nomine feliciter. Amen.

Pasqui, 1, n. 56, pp. 79-80; DD B I, pp. 279-281, n. CIX; CDAr, 1, n. 35, pp. 106-108.

Delumeau 1996, pp. 223-224, 232-233; Allegria 2006.

Copia semplice tradita in un rotolo, probabilmente mutilo, composto da sette pergamene unite con fettucce di membrana per una lunghezza complessiva che supera i 5 metri. Su di esso tre mani hanno vergato 14 atti, datati fra 29 agosto 843 e 8 gennaio 1047. 12 di essi si conservano anche in originale. Il diploma in questione occupa la parte iniziale superstite della prima pergamena del rotolo. Nota dorsale di mano del sec. XI: Exempla preceptorum regum et privilegiorum episcoporum.