Brescia, Biblioteca Queriniana, Codice diplomatico bresciano, sec. X, pergamena n. LII.
source date: [916 may 25] [Senna Lodigiana]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Berengarius divina favente clementia imperator augustus. Si cuiuslibet petitio audienda censetur, dignum ducitur tu honestum ut nostrae filiae serenitatis nostrae aures precibus acclinemus. Proinde noverit omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria, Berchtam dilectissimam filiam nostrae religiosissimam videlicet abbatissam humiliter nostrae imperialem adiisse clementiam, quatenus super ripam Ticini iuxta portum scilicet quod dicitur Sclavaria in proprietate monasterii Novi Brixie siti, fundatum in honore beatissime Iulie martiris Christi, ubi eadem Berchta filia nostra preesse dinoscitur, castellum omni oportunitate et necessitate munitum edificandi licentiam nostra imperiali auctoritate concedere dignaremur. Cuius precibus libentissime annuentes, ita fieri concessimus, et eidem Berchte carissime filiae nostrae in prenominato loco edificandi castellum licentiam dedimus cum bertiscis, spizatis, turribus et merulorum propugnaculis, fossatis atque aggeribus omnibusque argumentis eidem castello necessariis. Et vias inibi circumcirca adiacentes ad utilitatem et necessitatem ipsius castelli presenti auctoritate incidendi potestatem eidem filiae nostrae contulimus, aliis videlicet datis viis per quas publicus incedat discursus. Precipientes igitur iubemus, ut nullus dux, marchio, comes, vicecomes, sculdassio, gastaldio, decanus aut aliqua magna parvaque persona in idem castrum temerario ausu ingrediens placitum custodiat, aut mansionaticum potestative accipiat, vel exinde aliquid ad publicam vel aliam aliquam partem exigat, sed omnia in omnibus absque minoratione monasterio Sanctae Iulie civitate Brixia edificato sub omni integritate quicquid de ipso castello exquiri aut exigi potest usque im perpetuum per futura pertineat tempora, totius dignitatis et potestatis contradictione remota. Si quis igitur auctoritatis preceptum infringere vel violare temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camerae nostrae et medietatem parti prelibati monasterii. Quod ut verius credatur et diligentius observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter iussi[mu]s insigniri. Signum domni (MF) Berengarii serenissimi imperatoris. Iohannes episcopus et cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI D) Data VIII kal. Iun., anno dominicae incarnationis DCCCCXVI, domni vero Berengarii serenissimi regis XXVIIII, imperii autem sui primo, indictione IIII. Actum curte Sinna. In Christi nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 281-283, n. CX