Arezzo, Archivio Capitolare, Canonica, 32
source date: [916 June 22] [Stile dell'incarnazione, anno di regno e di impero di Berengario]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine domini Dei aeterni. Berengarius divina favente clementia imperator augustus. Noverit omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria, Petrum, sanctae Aritinae ecclesiae sacerrimum pontificem dilectumque fidelem nostrum, suppliciter nostram postulasse clementiam, quatenus omnes possessiones et predia suae ecclesiae ab exordio suae constitutionis habitas atque in posterum habendas sub omni integritate sui hoc nostrae auctoritatis precepto confirmare omnimodis dignaremur. Cuius devotissimam petitionem attentius exequentes, omnes possessiones et universa predia eiusdem ecclesiae per singula loca et vocabula, tam in montibus quamque in planitiis posita atque per diversa loca et vocabula adiacentia, seu omnia donatam regum et imperatorum eidem ecclesiae concessa vel concedenda omnesque confirmationes de omnibus plebibus ipsius ecclesiae sive cortis, rebus mobilibus et inmobilibus, servis vel ancillis utriusque sexus, familiis, aldionibus et aldianis, omnia et in omnibus in singulis comitatibus posita, id est in Aritino, Senense, Florentino atque in Clusiano et Castro Felicitatis, cum quadam ecclesia quae dicitur Sancti Martini [in l]acu Peculiari, quemadmodum ab uno latere est lacus Maior et ab altero latere predictus lacus Peculiaris constitit, et cum omnibus piscariis quae sunt positae in territorio prenominatae Aritinae ecclesiae infra aqu[as e]t quicquid a bonis hominibus per cuiuscumque [donati]onis titulum iuste et legaliter prefatae A[r]itinae ecclesiae olim conlata sunt vel futuris temporibus conferenda fuerint sub omni int[eg]ritate per hoc nostrum imperiale preceptum confirmamus, statuentes et imperiali mandato precipientes ut nullus dux, comes, viceco[me]s vel iudex, aut cuiuslibet iudiciariae potestatis persona in plebibus vel rebus prelibatae ecclesiae placita tenere aut qualescumque exibitiones vel frea exigere audeat, nullus etiam exactor publicus aut cuiuscumque ordinis homo liberis aut servis prescriptae ecclesiae aliquam vim vel contrarietatem inferre presumat, sed liceat pretaxatae ecclesiae securiter cuncta possidere sua, omnium magnarum parvarumque personarum contradictione vel inquiaetudine remota. Si quis ergo hoc nostrae confirmationis et tuitionis preceptum infringere vel violare quandoque temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras ducentas, medietatem camerae sacri palatii nostri et medietatem predictae ecclesiae eiusque rectoribus. Quod ut verius credatur et diligentius ab omnibus per futura tempora observetur manu propria roborantes de anulo nostro subter insigniri iussimus. Signum domni (MF) Berengarii piissimi imperatoris. Iohannes episcopus et cancellarius ad vicem Ardingi, episcopi et archicancellarii, recognovi et subscripsi. (SR) (SI D) Data X kalendas iulii, anno dominicae incarnationis DCCCCXVI, domni vero Berengarii piissimi regis XXVIIII, i[m]perii autem sui primo, indictione IIII. Actum in civitate Ravenna in Christi nomine feliciter. Amen.

Pasqui, 1, n. 58, pp. 80-81; DD B I, pp. 283-285, n. CXI; CDAr, 1, n. 36, pp. 108-110.

Scritto dal Notare Giovanni H. Il giorno del mese è stato aggiunto in un secondo tempo, con inchiostro diverso, su uno spazio lasciato bianco dall'ingrossatore. Presumibilmente si riferisce alla data di consegna, in località sconosciuta.