Padova (DD B I, pp. 294-296, n. CXIV)
source date: [916] [DD B I, p. 295: «Sul verso della pergamena leggesi di mano del sec. XV: P
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Berengarius divina favente clementia imperator augustus. Noverit omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria, Grimaldum gloriosum comitem nec non et Odelricum inclitum marchionem dilectissimos fideles nostros humiliter nostram exorasse clementiam, quatenus quandam curtem iuris regi nostri quae Girpa nominatur simul cum capella in honore domini Salvatoris consecrata pertinentem videlicet de comitatu Veronensi cum omnibus adiacentiis et pertinentiis suis ex integro, sicut dudum de eodem comitatu pertinuit, Ingelfredo glorioso comiti dilectoque fideli nostro iure proprietario concedere dignaremur. Quorum precibus acclinati, prenominatam curtem Girpam simul cum capella in honore domini Salvatoris constructa, sicut huc usque de comitatu Veronensi pertinuit, cum omnibus adiacentiis et appendiciis suis suoque domo cultili, casis videlicet, terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, sacionibus, aquis aquarumque decursibus, molendinis, piscationibus, servis et ancillis, venationibus, districtionibus, iudiciariis, decimis cunctisque ad se pertinentibus iuste et legaliter tam in montibus, vallibus quamque in planiciebus Ingelfredo glorioso comiti iure proprietario concedimus et largimur, ac de nostro iure et dominio in eius ius et dominium omnino transfundimus atque donamus ad habensum, tenendum, vendendum, commutandum, alienandum, pro anima iudicandum et quicquid voluerit faciendum absque totius potestatis contradicitone, si quis igitur hoc nostrae auctoritatis et concessionis preceptum infringere vel violare temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camerae nostrae et medietatem predicto Ingelfredo glorioso comit[i s]uisque heredibus vel cui ipse dederit aut habere concesserit. Quod ut verius credatur et diligentius observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter insigniri iussimus. Signum domni (MF) Berengarii serenissimi imperatoris. Iohannes episcopus et cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI n. III framm.)

DD B I, pp. 294-296, n. CXIV