Novara, Archivio Storico Diocesano, Documentario Episcopale I, n. 11
source date: [918 november 13] [X]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Berengarius divina favente clementia imperator augustus. Noverit oniversorum fidelium sancte Dei Eclesie nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria, Odelricum gloriosum marchionem dilectumque fidelem nostrum humiliter [nostram] exorasse clementiam, quatenus Rotgerio sancte Ticinensis eclesie diacono licentiam hedificandi et construendi quocumque vellet hedificium supra quandam viam publicam iuxta mansionem Iohannis qui et Bono et mansionem Dagiberti presulis infra civitatem Papiam non longe ab eclesia Sancte Tecle et monasterio Senatoris, que extenditur per longitudinem pedes quinquaginta et IIII, concederemus. Cuius precibus aclinati, iam nominato Rotgerio diacono licentiam et potestatem hedificandi et construendi supra prescriptam viam publicam iuxta prefatam mansionem Iohannis qui et Bono et mansionem iam dicti Dagiberti presulis infra Papiam urbem non longe ab eclesia [Sancte] Tecle et monasterio Senatoris quodcumque voluerit hedificium ad suam utilitatem peragendum et pilas figendum et murum atque arcum volutum subtus hidem hedificium in eadem via faciendum perpetuo iure per hoc nostrum imperiale preceptum, ita tamen uti aditus publicus nullatenus intercludatur, concedimus et perdonamus, ac de nostro iure et dominio in eius ius et dominium omnino transfundimus ac delegamus ad abendum, tenendum, vendendum, commutandum, alienandum, pro anima iudicandum et quicquid voluerit faciendum, totius potestatis contradictione remota. Si quis ergo hoc nostre [conce]ssionis preceptum infringere vel violare quandoque temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras XL, medietatem kamere nostre et medietatem predicto Rotgerio vel cui ipse habere concesserit vel statuerit. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter sigillari iussimus. Signum domni Berengarii serenissimi imperatoris. Iohannes episcopus et cancellarius imperiali iussu recognovi [et subscripsi]. Data id. novemb., anno dominice incarnationis DCCCCXVIII, domni vero Berengarii [serenissii] regis XXVIIII, imperii autem sui IIII, indictione VII...

DD B I, pp. 311-313, n. CXIX