Monza, Archivio Capitolare, fasc. II, n. 14.
source date: [920 july 1] [Corteolona (Pavia)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Berengarius divina favente clementia imperator augustus. Quia Deo famulantibus temporalia sunt subsidia conferenda, quatenus eorum orationibus imperii nostri iura salventur et religio sanctarum ecclesiarum Dei potius dilatetur et augeatur, idcirco noverit omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria, canonicos abbatiae Beati Iohannis Baptistae et precursoris Christi de Moedicia unanimiter et quasi lamentabili voce nostram adiisse clementiam innuentes, eo quod per malos ministeriales, sicut eorum priscis temporibus habuere predecessores, non annue haberent sub integritate expensas. Nos vero illorum devotissime suscipientes lamentationem et nolentes in tam sancto ac venerabili loco quamlibet inesse murmurationem, consultu etiam et interventu Vuidonis reverentissimi episcopi et Odelrici incliti marchionis sacrique palacii nostri gloriosi comitis, tres curtes de eadem abbatia, Cremellam videlicet simul cum monasterio Beatissimi Petri, Blauciacum atque Calpuno, concessimus triginta duobus tantum modo canonicis iam nominatae abbatiae Sancti Iohannis Baptistae ad utilitatem et expensas eorumduem canonicorum, una cum casis, terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, stationibus, aquis aquarumque decursibus, molendinis, piscationibus, servis et ancillis, aldionibus et aldianis, montibus, vallibus, planiciebus, coltis et incoltis, divisis et indivisis, cunctisque reddibitionibus, districtionibus, pinsionibus omnibusque ad easdem curtes et monasterium pertinentibus vel aspicientibus ad habendum, tenendum, commutandum, fruendum et quicquid canonica censura voluerint perpetualiter faciendum, absque contradictione vel minoratione seu infestatione cuiusquam, ea videlicet ratione, ut [i]psi canonici duodecim monachabus monasterio Beati Petri famulantibus de predictae cortis Cremellae expensa victum prebeant cotidianum, quemadmodum antiquitus fuit usus. Et ecclesiam Beatissimi Iohannis Baptistae, cui ipsi deserviunt, de predictis cortibus simul cum decimis, quae ad baptismalem ecclesiam iam nominatae abbatiae de Moedicia ab hominibus diversis conlatae sunt, emendare et restaurare debeant, cum opus advenerit, atque loco oblationis quinque anforas vini et urnam nec non et frumentum sextaria duodecim custodibus eiusdem ecclesiae annuatim offerant et solevant. Capellas denique ad predictas curtes attinentes per singula loca et vocabula positas et consecratas cum omnibus earum pertinentiis iam memoratis canonicis ad eorum utilitatem et expensas hac nostra imperiali auctoritate concessimus et perdonavimus. Si quis ergo hoc nostrae concessionis preceptum infringere vel violare quandoque temptaverit, sciat se compositurum auri obtimi libras ducentas, medi[etate]m camerae nostrae et medietatem prescriptis canonicis triginta duobus qui pro tempore predictae ecclesiae Beati Iohanni Baptistae deservierint. Quod [u]t verius credatur diligentiusque ad omnibus futuris temporibus observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subt[er s]igillari iussimus. Signum domni (MF) Berengarii piissimi imperatoris. Iohannes episcopus et cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI n. III) Data kal. Iul., anno dominicae incarnationis DCCCCXX, domni vero Berengarii piissimi regis XXVIII, imperii autem sui V, indictione VIII. Actum in curte Olonna. In Christi nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 326-328, n. CXXV

Basile Weatherill 2002, pp. 20-21.