Milano, Biblioteca Ambrosiana, D I, n. 22
source date: [920 september 7] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Berengarius divina favente clementia imperator augustus. Quoniam quidem imperatores et reges sanctarum Dei ecclesiarum sublimitates custodire et ampliari condecuit, idcirco precibus et supplicationibus Agimonis venerabillimi presulis nec non et Vualberti nobilissimi viri et carissimi fidelis nostri libenter inflexi, concessimus et perpetuo iure donavimus aliquantulum terre in loco qui dicitur Anglare pertinentem de curte nostra Marinco sicut confinia inferius scripta declarant, nec non et quandam insulam de eadem curtem Marinco pertinentem quae dicitur Orto, sicut hic coherentiae decernunt, monasterio beatissime sanctae semperque virginis Mariae quae nuncupatur Deodote sub omni integritate, sicut ad nostram imperialem et publicam partem eadem terra et insula pertinuerunt. Terre siquidem prenominate in loco qui dicitur Anglare coheret ab uno capite possessio et terra Sancti Martini, ab alio capite decurrit alveus Burmiae, a tertia parte consistit fossatum de Rovereto, a quarta parte adiacent prata de Avi. Prenominate quoque insule quae dicitur Orto coheret ab una parte fluvius quae nuncupatur Burmia et ex alia parte rivus qui dicitur Frigidus, a tertia parte consistit pratum Regis. Hec omnia, sicut superius per confinia atque coherentias declarata et descripta dinoscuntur, pretitulato monasterio Teodote ubi venerabilis et religiosa Resinda esse dinoscitur abbatissa eiusque sequacibus ad habendum et commutandum et regulariter alienandum et ecclesiastica censura docet faciendum concedimus et largimur, ac de nostro iure et dominio in earum ius et dominium omnino transfundimus atque donamus, ut habeant, teneant, possideant quemadmodumalias res pretaxati monasterii in quo ordinate fuerint, omni nostra nostrorumque successorum et publicae partis contradictione remota. Si quis igitur hoc nostrae auctoritatis et concessionis preceptum infringere vel violare aliquando temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camerae nostrae et medietatem predicate Resindae abbatisse eiusque sequacibus. Quod ut verius credatur et diligentius observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter iussimus insigniri. Signum domni (MF) Berengarii serenissimi imperatoris augusti. Iohannes episcopus et cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SI D) data VII id. septembris, anno dominicae incarnationis DCCCCXX, domni vero Berengarii regis XXVIII, imperii autem sui VI, indictione VIIII. In Christi nomine. Actum Papiae feliciter, amen.

DD B I, pp. 332-334, n. CXXVIII

L'isola di Orto venne donata da Ludovico III al monastero con un diploma del 4 giugno 905 e, nella stessa data, venne donata anche la tera detta Anglare. Sull'autenticità di quest'ultimo diploma, sul qual sarebbe modellato quello di Berengario, sono stati sollevati alcuni dubbi (DD B I, p. 333).