Piacenza, Archivio del Capitolo della Cattedrale, cantonale I, cassetta 4, mazzo 3, n. I.
source date: [Between 7 July 915 and 920] [Il vescovo di Piacenza Guido figura come interveni
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Berengarius divina favente clementia imperator augustus. Vuidoni reverentissimo et sanctissimo episcopo et unico ac spiritali patri karissimo ac fideli nostro per omnia dilectissimo karas affabilesque salutes. Quia cunctas sanctarum Dei ecclesiarum res sub nostro semper esse debent regimine atque defensaculo, easque ab omnibus malefactoribus et subtractoribus regere et defendere debemus, idcirco nostro imperiali mandato iubentes vos nostrum missum de omnibus vestrae ecclesiae rebus cunctisque vestris causis seu omnium vestrorum fidelium unde olim aliqua accrevit intentio vel in antea orta fuerit nostri loco et vice statuimus, quatenus sic intentionem ortam definiatis et deliberetis tamquam ad nostram publicam et imperialem partem, et ita ut nihil sancta Dei Ecclesia aut vos vestrique omnes fideles quod suum est in aliquo perdant, sed omnia olim aut in presenti perdita nostro iuvamine vestraque laboratione in integrum acquirantur. Quod ut verius credatur et diligentius observetur, de anulo nostro subter sigillari iussimus. (SI D)

DD B I, p. 343, n. CXXXIII