Parma, Archivio Capitolare, Secolo X, n. XVI
source date: [921 February 19] [Mantova]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Berengarius divina favente clementia imperator augustus. Omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostorrumque presentium scilicet et futurorum comperiat sollertia, quia canonici sanctae Parmensis ecclesiae nostram adierunt clementiam, quatenus precepta decessorum nostrorum et nostra in ipsa canonica de illorum rebus et familiis emissa, quae in repentino incendio cremata noscuntur, nos denuo easdem res et familias ipsis canonicis nostro confirmaremus edicto. Quorum petitionibus pio affectu consulentes et eorum erga nos devotionem adtendentes, iussimus illis hoc nostrum fieri prec[e]ptum, per quod ipsos canonicos et eandem canonicam de ipsis rebus et familiis nostra imperiali auctoritate investimus, sicut a nostris predecessoribus investiti fuerant et precipue ex rebus illis quae de parte quondam Vuibodi episcopi et Vulgunde Deo dicate tradite et concesse illis fuerant, et quae ab ipsis Vuibodo et Vulgunde posesse et detente fuerant, nec non etiam omnes res illas quas Berchta digne memoriae comitissa et Vuifredus filius eius inclitus comes et caeteri altitonantem Doinum timentes homines in prelibata canonica contulerant. Precipientes per hoc nostrae imperialis auctoritatis preceptum tam eadem precepta quamque universa cartarum instrumenta omnesque res mobiles et immobiles, servos et ancillas, aldios et aldinas et omnia quae a principio institutionis eius a fidelibus quibusque animabus inibi collata sunt, et quae[cumque in] posterum per fideles animas adeptura est confirmamus, concedimus et roboramus tenere, possidere ac frui iure perpetuo, sine qualibet inquietudine. Et quoniam quedam ipsius canonice munimina inproviso incendii [periculo perier]e, statuimus ut de rebus suis tamquam pars nostra publica per vicinos inquestum habeat. Si quis igitur hoc nostrae auctoritatis et confirmationis et concessionis preceptum infringere vel viol[are temptaverit,] sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camerae nostrae et medietatem predictios canonicis suisque successoribus. Quod ut verius credatur et diligentius observetur, manu p[propria] robora[n]tes de anulo nostro subter insigni[ri iussimus]. Signum domni (MF) Berengarii serenissimi imperatoris augusti. Iohannes episcopus e[t cancellarius a]d vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI D) Data VI kal. Mar., anno dominicae incarnationis DCCCCXXI, domni vero Berengarii serenissim[i] regis XXVIII, imperii autem sui VI, indictione VIIII. Actum Mantua. In Christi nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 344-346, n. CXXXIV