Parma, Archivio Capitolare, Secolo X, n. XVII
source date: [921 February 20] [Mantova]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Berengarius divina favente clementia imperator augustus. Omnibus fidelibus sanctae Dei Ecclesie nostrisque praesentibus scilicet et futuris notum esse volumus, quia canonici sanctae Parmensis ecclesiae nostram petierunt clementiam, ut secundum quod noster decessor Karolus videlicet imperator illorum proprietates et substantiam a suis fidelibus et a iure publico inlesas per suum esse statuerat edictum eodem modo et nos pro animae nostrae salute concederemus. Insuper et petierunt nostram misericordiam ut res illorum de quibus in repentino incendio civitatis aliquanta munimina perierant per hoc nostrum praeceptum aut per inquistum aut per sacramenta eas defendere concederemus, ne a calumniosis et pravis personis dampna paciantur. Quorum petitionibus aures nostrae pietatis accomodantes, morem praedecessorum nostrorum sequentes, iussimus eis hoc nostrum fieri praeceptum, per quod consentimus et concedimus illis ut nemo fidelium nostrorum aut illorum homines aut quisquam de iure publico in illorum domus et mansiones vel proprietates aut mansa per vim introire aut quicquam auferre vel redibitiones axigere aut illorum homines distringere quoquo modo presumant, sed volumus et iubemus ut a suis patronis districti iustitiam adimpleant. De muniminibus illorum proprietatum in incendio civitatis crematis perdonamus et concedimus illis ut per hoc nostrum imperiale preceptum eas teneant et defendant aut per inquistum de nostra parte publica aut per sacramentum faciant quod eo die quando ipsud incendium supervenit bonas et veraces firmitates de iis rebus habebant et eas quiete ad illorum iura tenebant, absque illius inquietudine vel molestatione. Si quis vero hoc nostrae concessionis et confirmationis praeceptum infringere vel violare praesumpserit, sciat se compositurum auri optimi libras quinquaginta, medietatem camerae nostrae et medietatem praedictis canonicis suisque successoribus quibus violentia illata fuerit. Porro ut verius certiusque ab omnibus credatur ac diligentius observetur, manu propria subter firmavimus et de anulo nostro sigillari iussimus. Signum domni (MF) Berengarii serenissimi imperatoris augusti. Iohannes episcopus et cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI D) Data X kal. Mar., anno dominicae incarnationis DCCCCXXI, domni vero Berengarii serenissimi regis XXVIIII, imperii autem sui VI, indictione VIIII. Actum Mantua. In Christi nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 346-347, n. CXXXV