Halle, Biblioteca Universitaria (Morbio, Carte e diplomi dei comuni italiani, IX, Supplemento (1110-1193), vol. 6)
source date: [898 May 1] [Pavia] [XII sm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis Patris et Filii et Spiritus sancti. Berengarius divina favente clementia rex. Decentissimum fore arbitramur venerabilium locorum opem tribuere eorumque iura favorabiliter non solum fovere sed etiam augere, ut comodius servi Dei in eis degentes divinam possint suis orationibus pro nostra salute regnique nostri conservatione opem impetrare. Quapropter cum ingenua et venerabilis domna Angelberga patruelis nostra carissima que preesse videtur sacro monasterio Beate virginis Marie civitatis nostre Mediolani exposuisset regali excellentie nostre, dictum venerabilem locum fuisse a fundamentis instauratum a piissimo rege Desiderio in honorem mirabilis assumptionis imaculate matris virginis Marie, qui etiam regia rescripta regum predecessorum suorum eidem sacro loco et abbatissis ac monialibus suis concessa confirmavit, quod etiam imperatores et reges eius successores fecere, nos ergo tanto exemplo ducti, ob Dei amorem et Adelberti illustris marchionis generis nostri ortatu ac etiam in remedium animarum prefati serenissimi regis Desiderii magni avi nostri desendentiumque eius et ad pacem et tranquilitatem regno nostro impetrandam, non solum antiquata serenissimorum regum Langobardorum decreta renovamus, sed omnia predecessorum nostrorum indulta et confirmationes denuo convalidamus ac eiusdem roboris esse volumus ac si nunc per nos per presentem paginam ad petitionem prefate religiose abbatisse domne Angelberge concessa essent. Insuper etiam declaramus prefatum regium monasterium ipsiusque pro tempore abbatisse et moniales in eo viventes ac eius omnia bona presentia et futura ubicunque sita sint cum omnibus eius servis, aldiis et aldianis, inquilinis et iuribus eorum in integrum perpetuis temporibus sub regio mundiburdio nostro esse sancimus, ut comodius omnibus diebus vite eorum devote Deo ac intemerate eius matri sanctissime servire possint, quia sic statuit nostra deliberata voluntas. Si quis ergo regius minister seu magna vel parva persona hanc regie voluntatis nostre paginam violare temptaverit, mille mancussos auri obtimi soluturum esse sciat, medietas quorum sit ad ornatum ecclesie prefati sacri monasterii, reliquum ad regium fiscum perveniat, et inde nostram indignationem placaturum esse intelligat. Que omnia ut perpetuis temporibus firmitatis robur habeant, presentes manu nostra firmavimus annulique regii impressione muniri iussimus. Signum domini Berengarii (M) invictissimi regis. Anno regni eius XI in kal. Madii, indictione prima. In civitate Papie, feliciter, amen.

DD B I, pp. 371-373, Falsificazioni n. III

Occhipinti 1977, p. 58.

Secondo Schiaparelli (DD B I, p. 371) sarebbe una falsificazione del XVI o XVII secolo, eseguita con l'intento di far risalire la famiglia dei Visconti all'epoca longobarda.