Modena, Archivio di Stato, Monastero di S. Pietro, fasc. "Diversa instrumenta producta in causa Zene contra Gasparem Petrezanum. Item coppia privilegiorum Conradi regis, Berengarii, Federici".
source date: [899 august 19] [San Cesario sul Panaro (Modena)] [XIII ex]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Berengarius divina favente clementia rex. Si liberalitatis nostre munere locis Deo dicatis quiddam conferimus beneficii et necessitates ecclesiasticas ac religiones servorum Dei nostro relevamus iuvamine atque regali tuemur munimine, id nobis et ad mortalem vitam temporaliter transiendam et ad eternam feliciter obtinendam liquido credimus profuturum. Quapropter omnium fidelium sancte Dei Ecclesie nostrorumque presentium scilicet et futurorum noverit industria, quia vir venerabilis Leopardus abbas ex cenobio Nonantulensi per Landulfum reverentissimum archipresulem nec non etiam Adelardum venerabilem episcopum dilectissimos cosiliarios nostros imploratus est nostram magnificentiam, quatenus pro amore Dei omnipotentis nostreque mercedis intuitu omnia privilegia pontificum Romanorum et precepta regum Longobardorum Francorumque imperatorum predecessorum nostorurm, quibus illi seu et ceteri fideles ad predictam ecclesiam donationem largiti sunt et res fidelium eiusdem acclesie per eadem precepta auctoritatis oraculo confirmaverunt, nec non et omnia memoratum precepta nostra auctoritate vel liberalitate firmaremus, simul et privilegia Romanorum pontificum. Cuius petitionem, quia iusta et rationabilis nobis esse videbatur, recipiendam atque implendam iudicavimus. Inter quorum primum omnium preceptorum Flavii Astulfi regis legebatur sic: [Segue il diploma di Astolfo]. Cum vero predictum preceptum christianissimi regis coram nostram regalem clementiam lectum fuisset, consideravimus tantam eius industriam et helemosinam ob Dei amorem sanctorumque omnium apostolorum ac beati Silvestri in alimoniam servorum Dei pauperumque Christi delegatam in cunctis petitionibus sive concessionibus sereno animo confirmando per hoc nostrum regale preceptum, et ipsum prenominatum et alias regum sanctiones atque iam dicta imperatorum precepta adsensum tribuimus. Scriptiones quoque quas abbates predicti cenobii sive monachi de curtis atque massaritiis seu casis hactenus iniuste fecerunt omnes corrumpi censuimus. Et ut verius credatur diligenitusque ab omnibus observetur, manu propria roboratum anuli nostri impressione subter iussimus sigillari. Signum (M) domni Berengarii gloriosissimi regis. [Martianus notarius ad vicem Petri episcopi et archicancellarii recogovi et subscripsi.] Data XIIII kal. Sept., anno incarntionis Domini DCCCXCVIIII, domni autem Berengarii gloriosissimi regis XII, indictione II. Actum curtis nostre Vuilzacharam. In Dei nomine [feliciter], amen.

DD B I, pp. 373-375, Falsificazioni n. IV

Il diploma è falso e inserisce un privilegio spurio di re Astolfo (cfr. DD B I, p. 373). Il falsificatore utilizzò il diploma (DD B I, p. 85 n. XXIX) con cui il re Berengario confermava all'abate di Nonantola Leopardo le donazioni fatte anteriormente al monastero, concedeva l'immunità e regolava l'elezione dell'abate, ma non la copia a noi pervenuta di questo.