Reggio Emilia, Archivio Capitolare (DD B I, pp. 382-385, Falsificazioni n. VIII)
source date: [907 November 6] [Pavia] [XII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Berengarius rex. Regali satis congruit excellencie ut peticionibus servorum Dei libenter aures accomodet et eorum effectus devote tractando utiliter instituit, quatinus id agendo et eos in divinis cultibus fervenciores reddat, et pro his apud Dominum devotis eorum precibus eternam remunerationem percipiat. Omnium igitur sancte Dei Ecclesie nostrorumque presencium scilicet ac futurorum comperiat industria, eo quod Petrus venerabilis sancte Regensis ecclesie presul per Bertilam dilectam coniugem et consortem regni nostri nostre suggessit mansuetudini, ut quasdam res eclesie sue, quas quondam beate memorie Sigefredus eiusdem ecclesie pontifex in kanonicorum ibidem Deo beateque Dei genitricis semperque virginis Marie sanctique Michahelis Archangelo Dei militancium usibus cotidianisque vite stipendiis ad utiliorem transferens ordinem divina inspiracione constituit, et postmodum tam ab eiusdem ecclesie pontificibus quamque et bonis hominibus Deum timentibus eidem kanonice oblate sunt, nos pro Dei omnipotentis amore animeque nostre omniumque parentorum nostrorum mercede nostra regali plenius ac firmius auctoritate corroboraremus, quatinus eisdem Dei famulis largicionis nostre fultis presidiis devocius Dei famulatum exequi et pro nobis attencius. Domini misericordiam exorare delectet. Nos autem tanti pontificis precibus assencientes, hoc nostre confirmacionis apices fieri iussimus, per quos omnino decernimus atque statuimus, ut ab hinc in futurum omnes res, que prefate kanonice oblate sunt vel oblate fuerint, perhenniter stabilite permaneant. Ecclesia scilicet Sancti Michahelis Archangeli et Sancti Peregrini Sanctique Faustini et Sancti Vitalis cum omnibus pertinenciis earum et in Gavasa massaricia duo, et de parte Heremberti comitis massaricium unum, et terra cum vinea prope montem Gammoni qui Corte Duci vocitatur, et corticellas quattuor in montanis, et hec sunt nomina earum: Villa, Toano, Massa et Piriniano, seu et massaricium unum in Maxenciatico cum famulis et famulabus, verum etiam sortes duas in Argene prope corte qui Nova dicitur, seu et ecclesiam Sancti Laurencii quam Azzo venerabilis episcopus predictis kanonicis concessit cum omnibus pertinenciis suis, campum etiam unum inter Mandrie et Mandriole coniacentem qui Centumiuges nominatur, insuper etiam et omnibus mansis et rebus seu familiis utriusque sexus quas bonos et Deo timentes ipsis kanonicis ad cotidianum victum habere disposuerunt homines. Hec omnia sepe nominati kanonici cum plenissima largitate possideant, et cuncta quecumque preteritis aut futuris temporibus in eadem kanonica a benignis largitoribus aucta fuerint, per hanc nostra institucionem et confirmationem ac inviolabilem corroboracionem stabilita et fixa permaneat, ut nullus ecclesie presul eiusdem sedis vel aliqua rei publice nostre potestatis ullo umquam in tempore de prefata kanonica rebusque et familiis seu precariis vel libellariis aliquam violenciam vel diminoracionem facere presumat. Si quis contra hanc nostram confirmacionem insurgere temptaverit, aut aliquam violenciam pretaxatis kanonicis facere quesierit, noverit se compositurum quingentas libras auri obrizi, medietatem palacio nostro et medietatem ipsi kanonice et in eadem militantibus. Et ut hec nostre confirmacionis auctoritas ab omnibus verius credatur diligenciusque observetur, manu propria subter eam confirmavimus et anuli nostri impressione insigniri iussimus. Signum domni (M) Berengarii serenissimi regis. Petrus cancellarius iussu regio recognovi et subscripsi. (SR) (SI n. II) Dat. VIII id. novembris, anno domni Berengarii serenissimi regis XX, indictione XI. Actum Papie palatio regio. In Dei nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 382-385, Falsificazioni n. VIII

Il falsificatore utilizzò il diploma del 6 novembre 898 (DD B I, pp. 60-62 n. XX) , con cui Berengario confermava alla chiesa di Reggio Emilia le donazioni fatte dal vescovo Sigefredo e da altre persone. Alle concessioni che figurano nel diploma che funge da modello si aggiungono le curtes dette Corte Duci, Toano, Massa, Curtis Nova, e un campo nominato col nome di Centumiuges sito tra le località di Madrie e Mandriole. Probabilmente risale al XII secolo.