Brescia, Ateneo, Giuseppe Zambelli, Memorie antiche di Lonato e dei suoi contorni, c. 16, n. a, carella delle memorie manoscritte.
source date: [909 may 13] [Verona]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individue Trinitatis. Berengarius divina favente gratia rex. Ufficium pietatis ac religionis semper duximus, quatenus hominibus sanctis et divino mancipatis ministerio providere ad solatium animae nostrae redundet. Quocirca noverit omnium fidelium regni nostri nostrorumque praesentium ac futurorum industria, quomodo Troilus Volongus et Pamphilus de Lanternis, legati comunitatis nostrae de Lonado comitatus Brixie, adstantes ante serenitatem nostram exposuerint damna, cedes et expoliationes, quas fideles nostri passi sunt ex incendiis et excursionibus Hungarorum. Quapropter petierunt humiliter in nomine Lupi archipresbyteri totius cleri et universae plebis illius loci, ut, cum iam immineat Barbarorum rabies, liceat ipsis construere et reedificare propugnacula et muros, quibus tueri possint fideles et res sanctas. Nos animadvertentes preces sanctorum illorum virorum et totius populi qui nobis et regno nostro semper fideles extiterunt, benigne supplicationibus eorum nobis humiliter porrectis annuimus et decernimus et nostra auctoritate roboramus, ut imminente necessitate ac Paganorum incursu reedificentur muri et castrum cum turribus et fortiliciis et portis. Item potestatem habeant construere turres circa vel supra ecclesiam Sanctorum Ioannis Baptiste et Zenonis martyris in defensione plebis, ecclesie et sactarum rerum et in loco et ubicumque archipresbyter Lupus necessarium duxerit. Si quis igitur fideles nostros perturbare aut quovis modo huic nostrae paginae adversari ausus fuerit, octuaginta libras auri optimi componere cogatur, medietatem regiae nostrae camere et reliquam partem ecclesiae Sanctorum Ioannis Baptistae et Zenonis martyris ipsius loci patroni. Ut vero firmior credatur et processu temporis stabilitatem obtineat, manu nostra roboramus et anulo nostro segnamus. Signum domni (M) Berengarii serenissimi regis. Ioannes cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi. Datum Veronae III idus mai, anno dominicae incarnationis DCCCCIX, domini vero Berengarii regis XXII, indictione VI.

DD B I, pp. 385-387, Falsificazioni n. IX

Secondo DD B I, p. 385 si tratta di una falsificazione non dubbia e non antica, che ha come modello uno dei diplomi che contenevano licenza di innalzare difese contro glu Ungari.